Hej o välkommen till MG!
Principen för avsäkring av batterierna är så här:
Säkring närmast batteriet. CE-standarden som inte fanns när din båt byggdes anger att säkringen ska sitta max 30 cm (taget från minnet, men det är rätt kort avstånd) från batteriet. Sitter säkringen längre bort så ska batterikabeln dras i kabelkanal (kan vara t.ex. sådan slang man drar kabel i vid husbygge). Om du ska montera säkringar (en till start o en till förbrukare) så är det lika bra att följa dagens regelverk.
Mellan säkringen och spridningsplint för pluskabeln ska det sitta en huvudbrytare (inga elprylar före huvudbrytaren).
Du kan ha flera huvudbrytare från förbrukningsbatteriet. Jag har t.ex. en för "permanentström" som t.ex. solpanelen, värmare som inte av misstag ska brytas bort under drift, solpanel, mm. Då kan jag slå av förbrukningen till pumpar, belysning, ankarspel, instrument mm när jag lämnar båten och endast ha permanentström med en liten säkring påslagen när jag lämnar båten.
Kablar dimensioneras mot den ström som ska gå genom kabeln. Säkringen dimensioneras mot kabeln så säkringen löser ut innan kabeln brinner av. Efter en säkringsdosa för småförbrukare går du ner till klenare kablar och klenare säkringar. (Detta var kanske att "slå in en öppen dörr" om du läst på om båtel, men det förtjänar alltid att hållas i minnet.)
Plusplinten jag ritat in kan även vara en säkringsdosa med utgångar/ingångar för olika elprylar, olika kabeldimension och olika stora säkringar.
Jag har t.ex. en sådan här Victron säkringsplint för laddkablar till mina båda batterier (har delat blecket i mindre delar). Den är billigare än många plusplintar (ca 250:-) och fyller dubbel funktion. Den är anpassad för en bladsäkringsmodell som heter "mega" och finns från 40A och uppåt.
Vill du börja från en snygg elstruktur så samlar du:
Minusanslutningar till startbatt, förbruknbatt, laddare, matning till elpanel (för belysning, lanternor, instrument.) till en minusplint.
Startmotor o generator går ofta direkt till huvudbrytaren.
Förbrukarplus till en egen plusplint.
Då får du en installation som blir översiktlig och lätt att felsöka om något går snett. Dessutom lätt att utöka installationen i framtiden.