Gå till innehåll
onsdag 27 augusti 2025

Ledartavla


Populärt innehåll

visar innehåll med det högsta anseende på 2025-04-26 på alla områden

  1. 1 poäng
  2. 1 poäng
    Prognoserna är bra och oftast tillförlitliga. MEN. När det gäller vindstyrka är det ett grovt snitt. Hur landet ser ut med öar och sund påverkar mycket. Även vädret spelar stor roll då det vid ostadigt väder kan blåsa betydligt mer än vad prognosen säger på vissa ställen. Din idé om att åka ner och titta tycker jag låter som en bra idé. Titta på vattnet och på träden. Är du orolig så var beredd med storskotet och på att agera. Jag använder appen Windy mycket men lägger inte så stor vikt bid siffrorna utan tittar på färgerna och hur vinden breder ut sig. Dessa modeller stämmer ofta väldigt bra om man är nära i tid. Dagen innan eller på morgonen är de väldigt exakta enligt min erfarenhet. Tänk på att inte zooma in för mycket. Ingen kan förutse hur det blåser när du rundar en ö, i ditt sund, eller innan regnet kommer. Zooma ut och titta på ett större område och träna på att tolka det du ser.
  3. 1 poäng
    Nu har jag fått och installerat den nya versionen av Orion XS. Vid årets första båttur idag gav den inte ifrån sig några störningar på VHF-kanal 16, på samma sätt som den tidigare versionen gjorde. Inga andra ändringar är gjort i elsystemet. Det får ändå betraktas som godkänt. När jag har lite mer tid skall jag skanna igenom några fler kanaler.
  4. 1 poäng
    Välkommen till Maringuiden! Det finns en annan tråd just nu om rengöring av däcksmönster - läs gärna den. Om ommålning: Jag fick delar av däcket med likadant halkskyddsmönster ommålat av ett reparationsvarv efter en försäkringsskada. De började med att rugga upp ytan med en ståltrådskopp på en borrmaskin så att färgen skulle fästa. Efter avtvättning maskerade de de släta ytorna runt halkskyddsmönstret. Därefter rollade de på en tvåkomponents färg (bas och härdare som blandas före applicering). Genom att använda roller så behålls strukturen av halkskyddsmönstret. Den färgen du länkar till är en enkomponentsfärg som inte är lika slitstark. De blandade en vit färg med ett stänk gul och ett stänk grå färg (det är bara basen med färgpigmentet som slås i den vita färgen innan den blandas med härdaren). Färgen blev ordentligt slitstark och satt kvar på däcket utan tecken på slitage efter drygt tio år (därefter har jag inte haft någon koll på båten..). Vid ommålning av däcksmönster så kommer alltid frågan om halkskydd i färgen. Mitt däck fick inget halkskyddspulver i färgen. De ommålade delarna blev lite halare än överbyggnaden som inte målades men det var inte så halt att jag kände mig osäker att kliva på däcket.
  5. 1 poäng
    Jag skulle pröva att reva storen först. Storseglet är det största och högsta seglet på en partialriggad båt, bäst att reva det segel som ger mest kraft och krängning först. Jag inbillar mig att det är lättare att rulla in lite på förseglet när man väl är ute än att rulla in lite på storseglet. Det kan vara bra att rulla in ett varv på förseglet redan innan man ger sig ut, annars blir det ofta tungt (omöjligt) att rulla in förseglet när det väl blåser 15 m/s eller så. Eftersom ett inrullat försegel förstör luftströmmen rätt mycket skulle jag vänta med att rulla in förseglet mera. Som SE2517 skriver blir båten troligen lovgirig om du bara revar förseglet. Tänk att båten vrids runt masten/kölen. Om vinden trycket på storseglet, men inte på förseglet så vrider sig aktern bort från vinden. På motsvarande vis kan båten bli fallgirig om du tar bort mycket storsegel, men det är oftast mindre plågsamt för besättningen. Pröva olika varianter på inrullning och sök efter en balans där båten är något lite lovgirig. Mackey
Denna ledartavla är satt till Stockholm/GMT+02:00
×
×
  • Skapa nytt...