Jump to content
Friday 18 April 2025

snoy

Medlemmar
  • Content Count

    73
  • Joined

  • Last visited

Community Reputation

39 Expert

About snoy

  • Rank
    Löjtnant

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

  1. Jag har använt egentillverkade softisar i 20 år och det har aldrig hänt... Däremot har det hänt att stålshacklar har öppnats av sig själv!!! perra.
  2. aquasignal har en modell som finns i både stående och liggande fempolig. jag har två stycken montrade i min båt... dom funkar perfekt att montera på däck . perra.
  3. leta rätt på en gängtapp med rätt dimension för att dra gängor i bussningen, när gängtappen bottnar i locket så kommer bussningen ut ... Perra..
  4. snoy

    Värmdö till Men

    dum fråga kanske.. Har Du aktiverat kallstarten?
  5. Väldigt platt... skulle kunna vara IWsport..
  6. snoy

    Returledning diesel

    För att undvika problemet bör man alltid använda dykrör till samma djup i tanken till både sug och retur. Perra.
  7. vanlig luft innehåller 78procent kväve... borde alltså funka ganska bra.. eller..
  8. När det gäller kapell så får man inte glömma att det finns en annan yrkeskategori som är mycket duktiga på grovsömnad, nämligen bilsadelmakare. Perra.
  9. Du har väl en returledning från insprutningspumpen som oxo har fördelningskranar till respektive tank...dessa måste ställas lika som tilloppsledningarna, annars får du detta beteende på tankarna..
  10. Byt bottenkranen till en trevägskran med T-kula. Perra.
  11. Som man ropar i skogen får man svar🙂
  12. Den som inte ids använda sin båt slipper.... Perra.
  13. Min IW31:a döptes till Chanita när hon föddes 1971 och eftersom det enligt gammalt sjömansskrock kan medföra otur att byta namn på ett fartyg så heter hon så ännu. Namnet är ett hebreiskt namn som betyder både spjut och vacker kvinna. Det tycker jag dessutom är väl passande för henne... Perra.
×
×
  • Create New...