-
Innehålls Antal
1 050 -
Gick med
-
Besökte senast
-
Dagar Vunna
24
anuba senast vann den dag 28 Januari
anuba hade det mest gillade innehållet!
Anseende bland gemenskapen
521 ExpertOm anuba
-
Placering
Vice Amiral
Senaste Profilbesöken
5 648 profilvisningar
-
Det är inte en helt dålig tanke men när man börjar med lithium dyker det oftast nya möjligheter och behov. Detta gör att du troligen vill bygga om systemet ändå. Här är några upptäckter jag gjorde när jag gick över till två 300 Ah LFP-batterier. Om man bygger sina LFP-batterier själv kan man oftast få in dubbelt så många Ah än vad man hade i blysyra. Den innebär i praktiken fyra gånger så hör kapacitet. Med en så stor batteribank vill man gärna ha en inverter för driva hårtorkar och air-fryers. Kanske onödigt men rätt kul. Om har mycket batteri att fylla vill man senare skaffa en större laddare för att kunna fylla på batterierna de korta stunder man fyller på mat och vatten. Ligger man oftast i gästhamn är detta inget problem. En kompakt lösning är då att skaffa en inverter/laddare som laddar snabbt och ger en bra kontroll på hur mycket ström man tar ut från bryggan, läs Victron Multiplus II. Jag har sett att DC/DC-laddare utvecklas rätt snabbt de senaste åren. Kvalitén på de första Orion XS var inte den bästa och jag tror att de kommer förbättrade modeller i framtiden med högre ström. Om du sätter in en DC/DC- laddare idag finns det risk att du vill byta den om några år. Alla dessa faktorer kan göra ditt tilltänkta system rätt omodernt från början utan att du vet om det. Dock att hålla sig till Victron är en bra plan för framtida tillväxt.
- 19 svar
-
- 1
-
-
anuba började följa Vilken båtmodell ska man satsa på?, DC-DC laddning men blybatteri?, Fuktgivare ger utslag -- hittar ingen fukt dock och och 2 andra
-
Jag har tidigare kört med Ceteks D250SA och Smartpass med mindre lyckat resultat. Tanken med D250SA var att hålla uppe spänningen även om batterierna började bli fulla. Tyvärr ledde detta till att jag kokade sönder två fina uppsättningar av Victrons dyraste AGM- batterier. Det tog några år att förstå det. Detta system fungerade inte på batterier där man inte kan fylla på extra vatten. Men om du skaffar en Victron Orion XS så har den lite fler avancerade inställningar som skall förbygga kokning av blybatterier. Victron skriver mycket om detta. Men jag tror inte du tjänar så mycket på det. Den långsamma laddningen från generatorn kan vara rätt hälsosamt för blybatterierna. Framförallt täta batterier. Börja med att skaffa en Victron BMV-712 eller Smartshunt. Med den kan du övervaka batteriladdningen oavsett vilket system du skaffar. Du kan efteråt se om om dina servicebatterier blir över eller underladdade.
- 19 svar
-
- 4
-
-
Jag bygger in skepsis delvis på vad jag har hört från vissa Youtubers och från den här gamla artikeln. https://marinehowto.com/drop-in-lifepo4-be-an-educated-consumer/ Den är kanske inte aktuell längre. Man kan naturligtvis delge sina goda goda kontakter utanför EU här så att andra utnyttja dem. Om sedan driver firma ock har tänkt att bygga produkterna åt en kund, så är en EU-butik att föredra då de kan sälja utan VAT, vilket har varit svårt från China-butiker. Men detta gäller väl inte i den här tråden.
- 26 svar
-
- 1
-
-
Jag har också varit nyfiken på hur en beröringsfri fuktmätare fungerar. Så jag kollade upp och fann som många skriver att den mäter kapacitans genom ett elektriskt RF-signal. Enligt något AI kan signalen ligga mellan 1 - 100 MHz. I så fall är det relevant att jämföra den relativa permattiviteten då den egenskaper bestämmer delvis kapacitansen för ett material. Vi bör jämföra glasfiberförstärkt polyester med torr eller blöt balsaträ. https://iopscience.iop.org/article/10.1088/2053-1591/ac02fe https://link.springer.com/article/10.1007/s00226-017-0935-4#:~:text=Permittivity measurement of timber structures,assess physical condition of wood. Torr balsaträ kan ligga på 1.22 - 1.37 medans blöt balsa ligger på 2.0 - 6. Rent vatten ligger på 80. Då kan man anta att instrumentet tror sig ha mätt upp en höjning av permattiviteten motsvarande fuktigt trä. Ett problem är dock att glasfibern med polyester ligger mellan 3 - 5. Eftersom den högre permattiviteten ligger närmare sensorn kommer glasfibern att dominerar resultat så att balsan bakom kommer troligen inte "synas" vare sig den är torr eller blöt.
-
Jag nämns något om detta i manualen.
-
Bra fråga. Jag är så tråkig så att jag ”googlade” lite på det. Det ser inte så lovande ut, https://share.google/aimode/dckJ3kBkp0OfnHdes Fråga: Idag har vi olika regler inom EU för bottenfärg på fritidsbåter. Finns det planer på att harmonisera reglerna för bottenfärg i framtiden, så att man i Sverige kan till exempel använda en bottenfärg som säljs i Tyskland. Gemini svar: Idag finns det inga planer på en total harmonisering som skulle göra det möjligt att fritt använda vilken tysk bottenfärg som helst i Sverige. Tvärtom pekar utvecklingen år 2026 mot att nationella miljöhänsyn fortsätter att väga tungt, särskilt för känsliga vatten som Östersjön . Här är det aktuella läget för regleringen: 1. Fortsatta nationella godkännanden Trots EU:s biocidförordning (BPR), som syftar till en gemensam marknad, behåller medlemsländerna rätten att ställa egna krav baserat på lokala miljöförhållanden. Sveriges särställning: Sverige har unika regler för olika kuststräckor (Ostkusten, Västkusten och insjöar) eftersom salthalten och ekosystemen varierar. En färg som är godkänd i Tyskland (Nordsjön) kan vara för giftig för Östersjöns känsliga miljö. Ömsesidigt erkännande: Det finns ett system för "ömsesidigt erkännande" inom EU, men det innebär bara att en tillverkare kan ansöka om att få sin produkt godkänd i flera länder samtidigt. Det betyder inte att produkten automatiskt får användas överallt utan svenskt godkännande. 2. Nyheter och trender 2026 Förlängt granskningsprogram: EU har nyligen förlängt det systematiska granskningsprogrammet för biocider till 31 december 2030. Det innebär att den fullständiga harmoniseringen av aktiva ämnen i bottenfärger dröjer ytterligare flera år. Skärpta regler i Tyskland: Från och med 2025 har även Tyskland infört striktare regler som begränsar privatpersoners tillgång till vissa biocidhaltiga färger. Skillnaderna mellan länderna minskar alltså snarare genom att fler länder skärper sina krav än genom att reglerna blir mer tillåtande. Fokus på giftfria alternativ: Fokus i både Sverige och EU ligger nu på att främja alternativ som borsttvättar, skrovskyddsdukar och biocidfria färger snarare än att harmonisera giftiga färger. Slutsats: Du måste även fortsättningsvis kontrollera att färgen är godkänd av Kemikalieinspektionen för det specifika vatten där du har din hemmahamn. Det är inte tillåtet att importera och använda färg från exempelvis Tyskland om den saknar svenskt godkännande för det aktuella området. AI-svar kan innehålla fel.
-
Jag skall inte skrämma dig för mycket för att köpa utanför EU. Kolla bara att de butiken kan leverera DDP så att du slipper överraskningar i svenska tullen. Det är oftast inte dyrare. Leverantören behöver bara göra mer administration. Jag har till exempel haft god erfarenhet av EEL battery som gör trevliga batterilådor. Men min nya erfarenhet är att fristående lådor kring sina batterier är rätt överskattat, även om det är kul att göra färdigt hemma. Om man har ett bra slutet utrymme i båten kan man lika gärna integrera cellerna i en plywoodlåda som en del av båten. Det gäller bara att batterierna ligger så stilla att det inte skaver mot varandra.
- 26 svar
-
- 1
-
-
Jag hittade de här rekommenderade serviceintervallen för KAD44, https://pubs.volvopenta.com/publications/7747138 Det lutar åt 600 timmar för dina spridare.
- 11 svar
-
- 1
-
-
Kul att du har tänkt att bygga egna batterier. Kolla gärna på Youtube för att få fram de bästa byggsättet som passar dig bäst. Men cellerna är naturligtvis viktigast. Jag skulle nog köpa mina batterier på mer känt ställe för att kunna hantera eventuella reklamationer. För några år sedan var det känt att vissa mindre nogräknade säljare på sålde andra klassen batterier med utbytta etiketter. Datan för cellerna ser också rätt överdriven ut. Jag misstänker att deras 320 Ah blir 314 eller lägre Ah efter några cykler.Sedan är priset 3763 kr inte särskilt lågt och köper du från Kina kan det finnas risk att svenska tullen lägger på mer avgifter. NKON i Holland säljer celler med bra kvalité. Förvisso är EVE ett känt märke men de har kommit några nya till lägre pris säkert är ok. Här kan du få ett paket för ca 2600kr. https://www.nkon.nl/en/rechargeable/lifepo4/prismatisch.html?loodaccuah=279-408
- 26 svar
-
- 2
-
-
Begreppet BMS kan vara lite förvirrande. Den BMS som alltid skall sitta monterad tillsammans med LiFePo-cellerna har en säkerhetsfunktion som skyddar cellerna för över- och underspänning och ström. Den skall naturligtvis vara kopplad till varje cell. En BMV-712 är mer av en batteritankmätare för att ha koll på State Of Charge av hela din batteribank. Om du bara har ett servicebatteri skulle du kunna skippa BMV-712 och bara läsa av den inbyggda BMSen, om den nu är avläsbar. Men fördelen med Victrons BMV-712 och SmartShunt är att de kan enkelt kopplas trådlöst till Victrons laddare. Men får dock ha koll vad man köper av Victron. Vissa prylar har inte samma stöd för att läsa ström och spänning från BMV-712. Sedan har Victrons egna LFP-batterier någon typ av proprietär BMS, typ "VE.BUS BMS", som bara prata med Victron LFP batterier på cellnivå.
-
Jag har kört hela resan med Orion XS. med den första leveransen där kontakten lossnade. Den störde också VHF kanal 16, plus några andra kanalar. Efter att jag hade fått sk uppdaterad version i våras stördes kanal 16 fortfarande lite grann. Men efter en mjukvaruuppdatering blev tyst på kanal 16. Har troligen som du säger skiftat frekvens lite eller lagt på någon typ av frekvensmodulation som smetar ut störningen. I vilket falla som helst är den fortfarande det bästa man kan köpa på marknaden. Den kan enkelt använda Victron BMSer som ström- och spänningssensor vilket ger korrekt laddningsparametrar.
- 26 svar
-
- 4
-
-
Det är korrekt att det går att ladda lithiumbatterierna genom via startbatterier. Som du beskriver får man fixa Vturnon och Vturnoff för att DC/DC-laddaren skall starta och inte ladda ur startbatteriet när laddaren inte är påkopplad. Ctek laddaren kommer inte brinna upp. Strömmen kommer fördelas mellan start och servicebatteriet. Du kommet möjligtvis få svårt att hitta ett spänningsfönster där DCDC-laddaren vill starta när startbatteriet är fullt från början och ligger på float, 13.5V för att sedan inte stänga av sig under 13.3V, när lithiumbatterier börjat lasta med 15A. Även om du kommer få det att fungera så tror du kommer tycka på sikt att 15A inte är så hög ström för att ladda din servicebank.
- 26 svar
-
- 2
-
-
På pappret är det rätt lika men med rätt många smarta lösningar har Jeanneau fått in in många trevliga lösningar. Båten var kring 8 m när den inte hade peke och längre badbrygga. Med dessa blir den mer 8.5m. Den är dock lite trång nere in pentryt och sängen. Där kan man bara stå en person. Soffgruppen är desto större. Om ni skall bo fyra personer i den under längre tid bör du nog överväga en större båt.
- 11 svar
-
- 1
-
-
Vet inte om du har suttit i en Leader 805 om nu ser Aquador 26 som en rymlig båt. Har varit i kompisens AQ26 många kvällar. Han suktar efter samma utrymmen som Leader 805 har även om båtarna har samma längd. Ett annat roligt tips är den senare Leader 8. Trevligare kapellösning och ett extra fönster i midkabinen. Sikta på modeller med VP D4 istället för bensin. Förvisso dyra i service med går bra. Jeanneau Prestige 34 i princip en större båt av de tidigare förslagen.
-
Det låter som du jobbar på standardfrågan när det gäller båt. Vilken är den bästa båten för en begränsad mängd pengar. Det finns några båtar med bra skarndäck och stora sittgrupper. Som du nämner är Marex Suncuiser en förebild. 300 modellen har bättre badbrygga. Jeanneau Prestige 30S och Leader 805 har bättre skarndäck och stora sittgrupper. Tyvärr har de kapell. HT kom senare så att priset passerar 1Msek. Annars är Jeanneau Leader 10 en favorit om pengar inte är en begränsning. Om du funderar på Aquador 26 rekommendera jag att du går in i en och skapar en egen uppfattning. Båten är rätt låg och trång. Går inte så bra i sjön och har ett trångt motorutrymme. Men den är snygg och är lätt att sälja.
- 11 svar
-
- 1
-
