Jump to content
Tuesday 09 December 2025
Sign in to follow this  
smasken

Johnson 60hp VRO, powertrim slutar fungera ibland.

Recommended Posts

Hej,

 

Jag har en Johnson 60hp VRO med tillhörande powertrim som vid årets sjösättning slutade fungera när jag skulle tilta upp motorn. Dagen efter sjösättningen åkte jag ner till båten för att ta en titt, då fungerade den helt plötsligt. Så nu för någon dag sedan tog vi premiär turen och powertrimen fungerade under hela dagen fram till vi var påväg in i hemma hamn. Då stanna den igen. Åkte igen ner till båten dagen efter, och då fungerade den!. körde upp och ner ett par gånger så slutade den fungera igen. 

 

Vad kan det vara?  

 

När den har slutat fungera så klickar det i reläat, så det är ju ström dit iallafall. Kan det vara reläet fastän den klickar? eller kan det vara något mekaniskt i pumpen? tryck som vandrar eller liknande,

 

Tacksam för svar. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Funkar det lika dåligt med trim/tilt-switcharna på motorn?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prova byta plats på reläna och se om det funkar tvärt om då. I så fall har du ett dåligt relä som är billigt att byta. Har haft samma problem jag med. Läste om andra här på forumet som varit ute för det med.

 

Lycka till

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hej, Tack för svar.

Har nu kollat lite, båda reläerna fungerar. Testade att koppla direktström på motorn, och då hände inget. Knackade då på motorn, då hoppade den igång. Antar att jag får riva isär elmotorn och se hur den mår.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×
×
  • Create New...