Gå till innehåll
måndag 24 november 2025

kossor

Medlemmar
  • Innehålls Antal

    2 988
  • Gick med

  • Besökte senast

  • Dagar Vunna

    38

kossor senast vann den dag 14 Oktober

kossor hade det mest gillade innehållet!

Anseende bland gemenskapen

963 Expert

3 följare

Om kossor

  • Placering
    Hedersmedlem

Profile Information

  • Plats
    Dalarna

Senaste Profilbesöken

18 809 profilvisningar
  1. stövlarna försvann på 42b versionen. Istället för stövel har du en oring som tätar mot avgasröret på insidan av skölden. Din sköld är av samma typ ända upp till dpgustav som sitter bakom kad 300.
  2. Är inte så jätte svårt. Men det kan krångla vid återmontering. Maila mig ditt telefonnummer så kan jag förklara för dig. Blir så mycket skrivande tyvärr. Men finns verkstadshandbok att tillgå på nätet annars.
  3. Tänkte precis göra lika inlägg 👍😃
  4. Precis helsvensk kvalitets motor på den tiden man tillverkade just kvalitet med lååååång funktion och prestanda.
  5. De ska ryka till vid uppstart helt normalt. Ta det varligt när du ska lyfta spridare så inte kopparhylsan följer med upp. Gör den det rinner glykol in i cylinder. Innan du drar ur spridare så tappa av glykol i systemet. Detta för att undvika vatten intrång ifall kopparhylsan följer med upp
  6. Du har så rätt så i ditt inlägg. Jag hade inte kunnat förklarat det bättre själv. Mitt råd är att har man kompressor så är det bästa att koppla ur dem så de inte ligger och arbetar vid låga varvtal. Det blir på sikt dyrt. Som tidigare skrivits angående 43 an så är det samma motor som 42 B det som skiljer de båda är ljuddämpare mellan kompressor och turbo. Det är en fulländad motor, som i princip är outslitlig vid rätt omhändertagande.
  7. Jag tror inte vill jag understryka. Den expertis som jobbar med det har en annan uppfattning. Jag väljer att veta och inte tro. Nog om detta nu. Var och en tar emot information som den vill.
  8. Som sagt jag litar på de som utvecklar och producerar produkter för tung fordonsindustri. Därom har jag inga tvivel.
  9. Okej vad är skillnaden på avjoniserat vatten och kommunalt kranvatten? Det är syret i vattnet som ska bort syre i vatten destillerat eller odestillerat är problemet. Vanligt friskt kranvatten eller vanligt batteri vatten innehåller syre. Byter du på sen höst och låter vatten stå utan att blivit syrefritt rostar det trots tillsatt anti korrosion medel. Min kunskap i detta har jag inhämtat från utvecklings chef på agrol oljor som jag är tämligen bekant med. Han brukar föreläsa om oljor glykol och fetter. Jag har ingen anledning att misstro någon som utvecklat dessa produkter i över 40 år. Och jag tänker inte dra detta i någon långbänk, men jag väljer att lita på de som jobbar och utvecklar dessa produkter. Sen är det upp till läsaren att välja vilken information man väljer att ta åt sig. Vanligt kommunalt kranvatten funkar precis lika bra. Har man eget vatten från egen brunn finns faror med det du framför med metaller surt ph osv. Men kommunalt vatten vi idag har i kranarna funkar utmärkt att blanda med glykol.
  10. Kylatvätska ska du inte byta i samband med upptagning och vinterförvaring. Vattnet innehåller syre oavsett om du använder avhärdat vatten eller kranvatten. Först när du kört motorn någon timme har Vattnet övergått till dött vatten dvs syrefattigt. Glykolens rostskydd räcker i cirka 3 år på de billigare glykol sorterna. De dyrare räcker 5 till 6 år. En motors cirkulation system kan jämföras med ett pannsystem. Så byt därför glykol på våren när du använder båten.
  11. Absolut är det en mycket bra drivlina. På aftercoolern har du ett plåtlock ovanpå samt kopparrör somgår in i aftercoolern och leder in kylvatten till den. På B verisionen är rören utbytta till slangar och locket är av plast som är räfflad. Sen finns fler uppdateringar men det är inte relevant nu. Men motorn i grunden är lika som övriga i familjen.
  12. Den motorn är inte en B utan en A motor första versionen. Sent 80 tal skulle tippa på 1988 till 1990. Drevet har kvar sin backhake heter troligen 290 b eller c
  13. Faktum kvarstår att det har aldrig tillverkats en sådan stabil marin motor. Så länge delar finns att tillgå så länge kommer de finnas kvar. De är ganska ensamma om att kunna renoveras om och om igen. Värre kommer det bli med efterföljarna det vill säga D serien när de är 30 år plus är de bara att släppa över bord.
  14. Jag köper gärna drivlinan så skänk inte bort den.
  15. En 41a från 95 med tillhörande drev 290 dp med RF Proppar har ett marknadsvärde på mellan 100 till 120 sek beroende på skick. Skrota båten sälj motorn drevet skölden för 3 gånger pengarna.
×
×
  • Skapa nytt...