Gå till innehåll
lördag 06 december 2025

Ledartavla


Populärt innehåll

visar innehåll med det högsta anseende på 2022-12-19 på alla områden

  1. 2 poäng
    Vår spis gnistade på bra de första tre, fyra åren efter att vi köpt båten, men så plötsligt så funkade det inte. #@%&$☆⊙#@☆¿ Sedan förstod jag att det var något batteridrivet och efter bytet var allt frid och fröjd igen.
  2. 2 poäng
    Det är ju ett lysande sätt att finnansiera olika båtprylar, tänk dig att byta spis för att tändaren inte funkar och sedan köpa en ganska svindyr batterihållare för och då få 4 000:- kronor över för att köpa annat. Passa på att byta den dolda slangen mot ett kopparrör instoppat i en armerad pvc-slang där slangändarna räcker ordentligt ut ur det dolda utrymmet. Då slipper du att byta den delen av installationen vart femte år och om kopparröret skulle börja läcka så läcker inte gasen ut i ett dolt utrymme. Sedan är säkert din båt CE-märkt kom jag på och då får man kanske inte ändra gasolinstallationen. Jag skulle ändå göra så och även ändra i dokumentationen.
  3. 2 poäng
    Den är bra även när man vill lyxa till det och låtsas flambera. Dock mindre bra om man då lyckas flambera båten... 😭
  4. 1 poäng
    Låter jättesmidigt och kommer säkert gå toppen att hänga över kanten på båten medan båten rör sig på havet och försöka få ett fodral av någon sort över ett roder under båten. Fodralet håller nog också jättebra och skyddar mot ett djur som kan tugga i sig ett roder av glasfiberlaminat.
  5. 1 poäng
    Du tänker alltså att när späckhuggarna närmar sig båten för att attackera den hoppar du i vattnet för att fästa grejer på rodret..? Vad kan gå fel?
  6. 0 poäng
    Allt är möjligt åt en båt registrerad i sektionen Fartyg i fartygsregistret. Bara värt att kolla upp det.
Denna ledartavla är satt till Stockholm/GMT+01:00
×
×
  • Skapa nytt...