Gå till innehåll
lördag 14 februari 2026
Figo

Landström och inverter

Rekommendera Poster

hej!

planerar för vårens utbyggnad av elsystemet. Har idag en 12V förbrukarbank som laddas av en solpanel via en mppt regulator vilket fungerar toppen. Har nu planer på att montera ett landströmspaket typ Defa eller Ctek. Då jag av och till inte har tillgång till landström skulle jag också vilja ha en inverter för att köra en del 230 förbrukare och det är här jag blir villrådig.

De inverter jag tittat på kopplas ju direkt på förbrukarna och sedan har de egna 230 uttag.

Det jag skulle vilja är att ha en inverter tilsammans med landströmsinstallationen så jag nyttjar samma 230 uttag och central/ jordfelsbrytare.

nån som har några tips??

mvh

L-G

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Hej!

Var inne på samma linje. En switch för 230 V av liknande modell får det bli troligtvis.

//LG

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Ännu enklare är att skippa omkopplaren och istället ansluta uttagen i ruffen med en stickpropp (uttagen i båten blir då som en fast monterad skarvsladd), som antingen kan stickas in i uttaget på invertern eller landströmscentralen. Minimal risk för att koppla fel.

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Om du bara planerar mindre förbrukare typ TV, radio, mobil-laddning så kan du dra de uttagen bara till invertern. Sedan låter du laddaren fylla på batterierna med landström.  Blir en liten omväg för strömmen men du slipper extra kablar/switchar som kan stå i fel läge.

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Hej!

Nackdelen blir ju då att om man använder invertern så kan jag inte nyttja centralens säkringar och jordfelsbrytare.

//LG

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Victron, Mastervolt mfl har kompletta lösningar med centrla, inverter, laddare. Enklast och bäst men kostar lite.

Annars kan man köpa en central med dubbla ingångar och omkopplare. Defa mfl har

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!

Registrera ett nytt konto

Logga in

Medlem på maringuiden.se? Logga in här.

Logga in nu

×
×
  • Skapa nytt...