Gå till innehåll
lördag 18 juli 2026
RillE

Suzuki 3,5hp -80tal

Rekommendera Poster

Hej

Jag hittade en Suzuki 3,5hp i ladan på landet som jag tänkte sparka igång.

När jag skruvade isär förgasaren så var den full med vita kristaller från gammal bensin så det gorde jag rent soppa pumpen så nu har jag fått igång den,men,Den funkar inte på låga varv,full gas inga problem så fort jag sänker gasen så vill den stanna kan hålla den i liv med choken en liten stund.

Vad är problemet tror ni?Blir inte riktigt klok på den.

 

RillE

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Hej

Kontrollera om det finns ett eller två små hål på sidan om insugshålet i förgasaren. De hålen är till för att leda luft och bränsle på tomgången/låga varv, förmodligen har du stopp där. Du kan prova blåsa genom en stump  3mm bränsleslang med bara munnen, det brukar gå bra. Det ska gå ganska lått att blåsa i hålen. Om det är det som är felet så kommer motorn att gå bra sen.

Henrik

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Om det inte hjälper att röra blandninsskruven så är tomgångskretsen säkert igen satt av skit.

Gör rent förgasaren igen. 

Ta bort blandningsskruven, men räkna först antalet varv tills den är lätt bottnad och ställ in den lika efter rengöring.

Finns förgasarrengöring, svårt att få tag i på macken. men Bräckleen (stavning?) lär funka lika bra.

Helst ultraljudstvätt annars med tryckluft.

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Tack för det.

Det blir att ta loss fuggen igen alltså och pilla vidare :-)

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!

Registrera ett nytt konto

Logga in

Medlem på maringuiden.se? Logga in här.

Logga in nu

×
×
  • Skapa nytt...