Gå till innehåll
lördag 27 juni 2026
Gusta

lim

Rekommendera Poster

Hej,ni som har snickrat i era båtar,pentry o liknande,gilar inte en massa skruvar som syns,vad använder ni för lim till trä,mahogny,teak osv

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Hej

www.palms.se kan du köpa förlimmade lister av teak som du stryker fast med strykjärn för att täcka in kanterna på plywooden. Dom köps på metervara och finns i olika tjocklekar. Det blir bra med 1 mm tjocklek. Enkelt och bra. Tunnare list är lättare att montera än om du tar för tjock. Stryk fast listen och skör bort det som sticker ut på bredden med en vass tunn kniv och justera med ett fint sandpapper.

Hälsningar Henrik

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Tack för det,kollade på Palms hemsida,vet du vad den listen heter

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

http://www.palms.se/pdf/Palms Katalog 2008 web.pdf

Skickar en länk till deras katalog, listerrna finns på sidan 19. Han som sålde listerna till mig sa att det var enklare med tunnare lister, jag valde 1 mm tjocklek, men jag tror det går jättebra med 0,6 mm också, kanske ännu lättare. Jag byggde om pentryt i min båt och gjorde lådfronter av teakplywood som jag kantade med detta.

Henrik

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Ibland går det bra att bara limma.

 

Om man behöver skruva men inte vill ha synliga skruvar brukar man borra ett hål med ett speciellt borr och sätta en träplugg ovanpå skruvskallen. Åtminstone här lokalt brukade man kalla pluggarna för centringar http://www.hjertmans.se/webshop/framesets/siteframe.asp?rubnr=428&artname=Teakplugg&sok=plugg Det finns även speciella borr som man borrar pluggar med, men man behöver en pelarborrmaskin för att göra detta.

 

Om matrialet är så tunt, tex lister, så att det inte går att plugga, så använder man ju kullrig försänkt skruv. Dessa bör ju sättas symetriskt och på lika avstånd för att det skall se snyggt ut.

 

När jag började med båtar i en avlägsen fortid användes ett fenolhartslim tex Cascofen. det blev röda limfogar och var allmänt kladdigt. Finns nog fortfarande att köpa.

 

I många år använde jag ett poluretanlim http://www.cascose.dk/_upl/pdf/produktblade/Cascol Polyuretan 1809.pdf

 

Numera blir det oftast epoxy med lämpligt fyllnadsmedel.

 

tommy

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Den speciella borren kallas ibland för borrfräs, och finns för en billig peng hos Biltema. Jag brukar köra med den, skruva och sedan plugga med köpe-plugg, brukar bli hur fint som helst!

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!

Registrera ett nytt konto

Logga in

Medlem på maringuiden.se? Logga in här.

Logga in nu

×
×
  • Skapa nytt...