Jump to content
Monday 07 July 2025

Stormfocken

Medlemmar
  • Content Count

    266
  • Joined

  • Last visited

Community Reputation

65 Expert

About Stormfocken

  • Rank
    Kommendörkapten

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

  1. Kollade på Blocket för priser på Albin 78 (hela Sverige) och det fanns flera för 30 000 eller mindre. Men också flera över. En som verkade fin var sänkt från 49 000 till 29 000 (dödsbo). Det var i alla fall en till som sänkt sitt utgångspris så vårpriserna verkar vara på väg att gå över.
  2. Instämmer med Peter K om Albin 78 som en bra nybörjarbåt för en familj, och dess motor (i original en Volvo Penta MD5 som vad jag förstår ofta sitter kvar i båtarna och har funkat i nu 40-50 år) kan man sköta utan att vara särskilt händig eller motorkunnig.
  3. Elva år gammal tråd. Men hoppas du får svar.
  4. Jag har bytt både fockfall och storfall genom att tejpa ihop det gamla fallet med först först en tunnare lina och sedan tejpa den tunnare linan på det nya fallet. Slå den tunna linan ett antal varv först runt både det nya och gamla fallet ca 10 cm in på respektive ända och sedan silvertejp. Funkade fint!
  5. Stormfocken

    Lefant

    Mmh, ja, vi får väl hoppas att de blir kvar, eller att produkterna finns under kanske annat namn framöver. Eller har International köpt upp dem för att lägga ned dem? Hoppas inte. För min del blir det aktuellt nästa vår att lägga på något motsvarande t-coat om de inte finns kvar. Passar andra märken om man har lefant som primer? Kanske inte spelar så stor roll? Eller?
  6. Maskat / tejpat gränsen mellan epoxy och gelcoaten för att lägga på ett lager epoxi till (för att få en snygg jämnfärgad yta, ni vill inte höra varför, ok - jo, jag välte ut en halv burk förra våren vid sista lagret och chansade på att 1,5 burk vitt skulle räcka för att täcka det svarta lagret - det gjorde det inte så det blev för tunnt). Slipat sedan tidigare. Sedan tidigare i vår också skrapat och slipat kölen (jobbigt jobb men blev väldigt mycket bättre), lagt på owatrol rostskydd på kölen och epoxy två lager. Fler lager kommer. Sedan är mastfoten lite trasig så jag har gjort en model i tunn plåt till lagning som någon ska få göra i 3-4 mm rostfritt stål. Och sedan har jag nu suttit och funderat i någon timme på hur man bäst skruvar fast lagningen av stål i aluminiumet. Tips mottages tacksamt! I övrigt lite städning i båten och annat småfix.
  7. I tråden står att TS lagt på 2 lager epoxiprimer men för att få vattentätt brukar det väl behövas fyra lager?
  8. Stormfocken

    Lefant

    Tackar för svar - jag var in på både Hjertmans och Erlandssons brygga och ingen tog in något av dem - en sa att de slutade i vintras, den andre att de kursat. Men kanske är det bara en strid mellan leverantörer och försäljare? Lefants hemsida verkar ju leva (men kartan med återförsäljare funkar inte för mig).
  9. Stormfocken

    Lefant

    Verkar som Lefants olika produkter börjar ta slut hos båtaffärerna. En försäljare sa att de gjort konkurs. Men hittar inget på nätet om det vid en snabb sökning. Någon här som vet? Frågar egentligen i egenintresse för jag hade tänkt lägga på Lefants t-coat nästa vår.
  10. Ett tips är kanske att inte bara träna med storseglet utan också sätta försegel. Det är främst förseglet som ger fart framåt och seglingen blir annorlunda (bättre) och båten uppför sig annorlunda (bättre). Sedan är nog bästa tipset att försöka få med en seglingskunnig på en eller ett par träningsrundor, som också kan "läsa" vattnet och vinden samt ge de där nyckeltipsen på praktisk segling. Sedan skulle jag personligen ha mycket stor respekt för kallt vatten.
  11. Läste igenom och "till dem" blev lite fel - det ska vara till Moory som är försäljare av detta rostskydd. Men svaret verkade seriöst och de var lätta att få tag i. (Tänkte att rätt ska vara rätt, om än kanske petimetrigt.)
  12. Jag letar för tillfället efter rostskydd till min järnköl och kollade upp Brunox. På ett engelskt produktblad (hittad på soll.se) stod dock att den inte passar för att användas under vatten. Någon förklaring om varför gavs inte. Det stod också att den inte passar att användas under tvåkomponentsfärger. Om man ändå ska göra det ska Brunox först slipas bort så bara det som gått in i porerna stannar kvar. Jag valde Otriwols rostskydd istället, som uttryckligen skriver att den passar under vatten, och efter en fråga till dem sa de att det går fint att lägga all typ av epoxi på den. Så nu testar jag den.
  13. Så här skriver Polisen om den nya lagen som nämns ovan: "Vad händer om det som beslagtagits tillhör någon annan? Ett av huvudsyftena med en utredning om självständigt förverkande är att klarlägga ägandeförhållandena. Om det visar sig att egendomen tillhör någon annan och den personen haft legal möjlighet att införskaffa egendomen, kommer den inte att förverkas." Källa: https://polisen.se/aktuellt/nyheter/nationell/2024/november/sjalvstandigt-forverkande-ska-gora-kriminella-fattigare/ Så det ser ut som den nya lagen kan vara ett skydd mot att Kronofogden vill ta båten om man lånat ut den till en bekant med skulder. Men bäst att kolla med en jurist förstås. Men det är nog så att de gamla lagarna inom detta fält var felaktigt utformade och att de förhoppningsvis nu blivit bättre för ärliga människor.
  14. Så om varvet som båten ligger på kånkar och har skulder, så kan alla båtar som ligger där beslagtas? Däckfirman där man har bildäcken? Bankfacket i banken? Är förstås inte samma som privatperson som man lånat ut något till men onekligen intressant. Och det finns förstås en anledning till att det finns en speciell bankgaranti för de pengar man lånat ut till banken (upp till en miljon).
  15. Stort tack IngemarE! Skruvarna är "silvriga" - inte svarta så det verkar ju bra! Men ytan som anoden ska ligga mot är (sprut)lackad i vad jag tror är original med en flera tiondelars millimeter tjock färg, som inte tagit stryk genom åren. Vilket gör om jag förstår det rätt att det är bara genom skruvarna som det kan bli kontakt. Men jag blir lugnare av att processen ska gå långsamt i sötvatten! Lite på anoden har ju försvunnit och jag ser inte att själva drevet blivit värre. Får ta några referensytor för detaljstudie över nästa säsong! Men bör jag måla drevet? Den svarta färgen (som inte är original) är på väg bort. Vad ska man då ha för färg? Eller kan jag lägga epoxi (primer) på? Och är propelleranoderna mer uppätna för att de sitter mot en mer ädel metal?
×
×
  • Create New...