GKSS-hamnen erbjuder ju vinterhann för båtar med permantentboende ombord.
Dessa platser finns vid en isfri brygga nära servicebyggnaden där det finns toaletter, dusch och sopkärl. Men det är ju inte precis gratis.
Suckarnas kaj, Drömmarnas kaj alltså Gullbergskajen huserar ju en mängd olika båtar i minst sagt varierande skick, tidvis har det ju rått djungelns lag som kommunen inte kan sätta sig över.
Det är vanligt att mindre fritidsbåtar ligger förtöjda långsides på utsidan av olika fartyg och rent ut sagt utanpå veritabla vrak. Kolla läget, prata runt med aktörerna där.
Lyckans slip ligger i Fiskebäckskil, som i sin tur ligger på Skaftölandet söder om Lysekil. Det är långt att ta sig dit med en mindre motorlös segelbåt vintertid. Ja det är lika långt på sommaren…. Det är en privatägd marina som tillhandahåller god service, men den har sitt pris i reda pengar.
Precis som med fallet Lidköping/Linköping är det många som blandar ihop Fiskebäck och Fiskebäckskil. Fiskebäck ligger i Göteborgs kommun, söder om Långedrag och Saltholmen. Där har GREFAB en hamn och så finns det en Industrihamn, knappast någonting för en vinterliggande fattig besättning.
Den enda realistiska och humana lösningen som jag ser det är att ta kontakt med Ringöns varv.