Gå till innehåll
fredag 20 februari 2026
Riro

Parallellkoppla solpaneler

Rekommendera Poster

Har en solpanel på 50W. Funderar på att köpa en panel på 120W och parallellkoppla med befintlig. Tänkte köpa en regulator som pallar 170W (50+120) och koppla bägge panelerna till. Är det något problem att panelerna har olika effekt?

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Nej det är bara att parallellkoppla så länge inte totala effekten överskrider regulatorns kapacitet. Själv har jag en 100W och 2st 50W paneler ihopkopplade på en regulator.

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Det är inga problem att parallellkoppla. Men, du ska inte ha MPPT-regulator. Den är gjord för att optimera hur panelen ska belastas. Paneler uppträder olika och man vinner inget på MPPT-funktionen. Sen är det oftast både billigare och mer praktiskt att ha flera mindre paneler istället för en stor. Har man tex 120 W panel som skuggas delvis tappar man hela effekten.

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!

Registrera ett nytt konto

Logga in

Medlem på maringuiden.se? Logga in här.

Logga in nu

×
×
  • Skapa nytt...