Gå till innehåll
måndag 09 februari 2026
Ylman

Skiss på maxi77

Rekommendera Poster

Hej

Jag ska transportera hem en båt som är väldigt lik en maxi77. Nu skulle jag vilja ha lite data på hur mycket en fenköl och skrov väger för en båt som detta. 60% på kölen och 40% för skrovet har jag fått reda på, men den här båten är helt oinredd så den väger inte så mycket.

Jag skulle även behöva måttuppgifter på en båt som detta. Höjd, (längd=7,5m), (Bredd=2,5m), Mått från för till fenköl och från fenköl till akter. Som ni ser skulle jag behöva en måttskiss så jag kan planera vagga och transportkärra. Någon som har några tips?

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Om det är en Maxi 77 du vill ha uppgifter på så fins det en del matnyttigt här http://www.sailguide.com/maxi_77.htm

Länken på sidan till Maxi 77 klubben fungerar inte, men det göt denna http://www.maxi77klubben.se/

Om det är en båt som finns i ett antal ex kanske det finns information om den, uder förutsättning att du vet vad båttypen heter, här http://www.sailguide.com/fakta_classic.php

Det finns en modernare variant på sidan, men jag är en halvstarrig gammal gubbe som inte förstår varför man skall ändra nåt som är bra till nåt som är mycket sämre, men mordernare.

Enligt sailguide väger Maxin 2 ton. Varav kölen väger på 800 kg. Inredningen och övrig utrustnig väger nog inte så mycket. på sin höjd 500 kg. Sen beror det lite på vem som byggt båten och när, hur mycket skrov och däck egentligen väger.

När jag borrade hål i aktern på min nuvarande båt, från 1979, var det 23 mm laminat 20 cm under däcksnivå. Det var visserligen bara 10 cm från skarven mellan skrovhalvorna, men hälften hade ju varit nog om man gjort skarven riktigt.

I min gamla L32;a från 1965 var sittbrunnen 55 mm tjock där jag tog upp ett nytt hål för ett nytt och bättre placerat motorreglag. Ytterlaminatet 23 mm. 20 mm distansmatrial och 12 mm innerlaminat. Redan 6 20 6 mm hade varit i kraftigaste laget med en sån konstruktion. Plasten var bilig och någon hållfasthetsberäkning var nog inte aktuellt. Lägg på så blir det starkt. Att vikten ibland hamnade på fel ställe var det ingen som tänkte på.

 

tommy

 

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!

Registrera ett nytt konto

Logga in

Medlem på maringuiden.se? Logga in här.

Logga in nu

×
×
  • Skapa nytt...