Jump to content
Friday 06 March 2026

Ornvik63

Medlemmar
  • Content Count

    35
  • Joined

  • Last visited

Community Reputation

0 Neutral

About Ornvik63

  • Rank
    Fänrik

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

  1. ................ Trimplanen är nu monterade, har tagit tid pgr av kylan . nu ska snart båten i sjön, ska bli spännande att se skillnaden. Tackar alla som har intresserat sig för mina problem, åldern tar ju ut sin rätt, men skam den som ger sig.
  2. Det handlar om vad det kostar. Om jag skulle köpa korta kolvar (som hade förenklat det hela) vilket gör att måste jag köpa allt styckevis, betydligt dyrare än de 6990 jag betalade för hela paketet 12/12. Det enda jag frågar efter är, när jag ska fästa kolven i aktern så är själva fästet i tjock plast, men då aktern inte är plan blir det en glipa på 2-3 m/m, för att fästet ej ska spricka måste jag fylla ut glipan. Men med vad! (det blir 3-400 m/m ovan botten). Vädret har gjort uppehåll med monteringen. Tack för allt intresse
  3. Har en Örnvik 630 med pilothouse. Har köpt lenco 12/12 trimplan , behövde ej så stora, men få en något så när vettig vinkel på kolven vars minimimått i lutning är 20 grader fick det bli dessa. Allt detta pgr av att akter är väldigt rund och blir rak 200 m/m ovanför botten innan den rundar ut och blir rund.. Nu är problemet att fästet som kolven ska skruvats fast med får ej en plan yta mot aktern utan en glipa på 2-3 m/m. Min tanke är att lägga en massa och sedan skruva fast fästet på kolven, torka bort överflödigt. Min fråga är vad ska jag använda för massa och bör jag förbehandla ytan först.
  4. Jag bugar och tackar för din hjälp. Grannen översatte det först med AI och då kom inte allt med. Men tack vare dig kom allt med,
  5. Hej. tack för tipset, frågade min granne om hjälp, och med din hjälp så blev det översatt, även om bilder ej kom med så har jag det på originalet.
  6. Tack för din hjälp, problemet är att jag har svårt att förstå engelsk skrift, den bruksanvisningen som du har funnit fanns med när jag köpte trimplanen, bad dem på Hjertmans om svensk översättning, men det gick ej. hjertmans
  7. Hej Pär. Imponerad att du hittat fotona. Kolvarna verkar vara mycket kortare än mina som heter Lenco och är elektriska, de på fotot verkar vara hydraliska. Jag har tagit bort bracketen till en ev extramotor om det överhuvudtaget ska fungera. Saknar inte den. Har precis öppnat paketet, är lite tveksam om det kommer att gå, dels att kolven står nästan lodrätt eller några grader i rätt riktning.
  8. Hej Pär. Jag är en gubbe på 87 "vårar" . har svårt att hantera min dator , så tyvärr vet ej hur man skickar foton, men det hade ju varit det enklaste. MVH Leif.
  9. Hej har en örnvik 630 med hytt. Men trimplanen ska ju sitta längs med botten i aktern, men den ändrar linjen så de sista 100 m/m blir då kilformad och blir som bredast 30 m/m så den går från noll till 30m/m ute vid båtens sida. Så på de sista 100m/m kommer trimplanet upp motsvarande. Och kilen blir under trimplanet. Är det någon som vet hur många grader kolven kan ha som minst, i mitt fall så lutar kolven bara få grader, alltså nästan lodrätt. Hoppas på svar från någon på detta eminenta forum.
  10. En vän till mig har en Fjord 18, med en "skräddarsydd" rostfri tank, som läcker lite bensin, fick den provtryckt utan det visade några läckor. Men lika förbannat luktar det bensin,han har kollat anslutningarna men kan ej finna någon läcka. Har någon på detta eminenta forum något vettigt tips.
  11. Nej det kan jag inte påstå, den vilar på kölen , så det är ingen press på sidorna. Någon större törn har den ej fått.
  12. Ska göra det när båten är på land.
  13. Jag avfärdar definitivt inga tips. När jag skrev " Är gjort " menade jag att jag kollat trimfenan, och konstaterade att den ej var uppfrätt eller att det var andra skador på den. Ska ta upp båten nu i oktober, och se vad som kan göras . ska även justera fenan.
  14. Tack för alla tips. Trodde någon hade haft samma problem, hade ju varit bra, för man undrar ju vad det är som gör att den lutar.
×
×
  • Create New...