Gå till innehåll
onsdag 13 augusti 2025
Per13

Aq170 / b30

Rekommendera Poster

Behöver råd kring en aq170. Motorn går jämnt och fint på tomgång / låg fast och går att gasa upp i friläge men med växel i blir den tung och vill dö! Bränsle tar vi från en dunk bredvid motorn då den fasta tanken inte är ren, 98oktan med blytillsats. Några tips vart jag kan börja leta. Med vänlig hälsning, Per

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Hej.

Rengjort förgasarna ordentligt? Funkar accelerationspumparna? Bytt brytare och ev andra tänddelar?

Tändningsinställning? För stor propeller eller lina  i  propellern?

Ingemar

  • Gilla 2

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser
Postad (redigerade)

Hej

 

Har problemet kommit helt plötsligt eller smygande?

 

Stannar den eller har tendens att stanna när du lägger i fram eller back?

 

Oljud från drev/drivlina?

 

Kollat/rengjort förgasarna?

Bytt bränslefilter?

 

Original tändsystem med brytare?

 

Kollat tändstift, tändkablar, fördelare mm.?

 

Tagit kompressionsprov?

 

Går den på alla?

Kolla genom att ta bort en tändkabel i taget (och sätt tillbaka) samt lyssna på motorns gång och kolla varvräknare om det blir mer ojämn gång eller varvtalsförändring.

 

Har för mig att B30 käkar lyftare/kamnock men kommer inte ihåg riktigt vilken/vilka cylindrar det var på och detta händer om den går mycket på låga varvtal. Kolla genom att lyfta av ventilkåpan och dra runt motorn 2 fulla varv och kolla höjden på ventilfjädern när resp. ventil är fullt öppen. Avviker någon/några ventiler för mycket kan det vara så. OBS håll koll på om det är insug- resp. avgasventil som mäts då ev. lyfthöjd kan variera mellan insug och avgas.

 

Är väl vad jag kan komma på just nu, "rödblockspecialisterna" här på MG har säkert fler tips.

 

Mvh

Pär

Redigerad av Mercury_44XS

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Börja med tändningen. Spel och status på brytaren ok? Jämför med kamvinkeln. Fungerar centrifugalslungorna som det ska? Rätt grundinställning, kontrollera enligt bok vid förhöjt varv. Om detta är ok kontrollera att tändkablar anslutits rätt, följer tändföljden (153624) moturs rotation har jag för mig. Har fördelaren varit urplockad?  

Övriga gissningar kan säker ställa till det men efter tändning kommer bränsle/luft injustering.

B30 mycket robust maskin känner ej till några problem kring lyftare, vipparmar. Inte på min tid dock AQ165 och B30 i en rostig 164a.

Stabil tändning? Kika på 123 ignition, då behöver man inte oroa sig för framtida ev tändproblem.

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!

Registrera ett nytt konto

Logga in

Medlem på maringuiden.se? Logga in här.

Logga in nu

×
×
  • Skapa nytt...