Gå till innehåll
torsdag 18 december 2025

Jorgen01

Medlemmar
  • Innehålls Antal

    2 148
  • Gick med

  • Besökte senast

  • Dagar Vunna

    12

Jorgen01 senast vann den dag 13 Mars

Jorgen01 hade det mest gillade innehållet!

Anseende bland gemenskapen

488 Expert

Om Jorgen01

  • Placering
    Amiral

Senaste Profilbesöken

Blocket med senaste besökare är inaktiverat och visas inte för andra besökare.

  1. Det är nog svårt att få tag i någon hos en tillverkare som kan svara dig. Sen är det mycket som påverkar vad en bil blir godkänd för. Motor,växellåda,vikt och avgasutsläpp är något. Det kostar också en hel del pengar att få bilar godkända, vilket gör att tillverkarna inte klassar alla modeller med den högre dragvikten, eftersom efterfrågan inte kanske kommer att bli så stor. Det intressanta är ju att bilen inte är för lätt och åker framåt med låsta hjul när vagnen skjuter på när du panikbromsar. Då spelar det ingen roll vad den är klassad för.
  2. Jag vet inte varför du försöker göra dig lustig, läs det jag skriver. Bilen är konstruerad av Volvo, de rapporterar till myndigheten som godkänner eller avstyrker. Kundtjänsten kan nog inte informera dig om konstruktionen. Femtiokulan är lika för alla dragvikter. Det är efter skadan inträffat som försäkringsbolagen fattar beslut om ersättning. Jag har jobbat med nybilsförsäljning i 38 år och haft otaliga kontakter med tillverkare och Transportstyrelsen samt försäkringsbolag och deras skadereglerare. Jag fattar inte hur man kan göra det så omständigt när det gäller att flytta en båt några kilometer.😀😉🪿
  3. Det får du fråga Volvo om ,det är de som rapporterar intill Transportstyrelsen och får dragvikten godkänd.
  4. Jag har åkt runt med takhalvan till ett flertal tapetsörer men ingen vill ta sig an att klä det liggunderlagsliknande materialet med välvd form. Flipperhandlarna säger att det inte går att beställa nytt, det kan man förstå eftersom båten är gammal. Men någon måste ju ha tillverkat taket någon gång.🤔
  5. Det finns ingen riktig Flipperrepresentant att prata med. Det är tyvärr ingen skiva som är klädd utan mer som ett klätt liggunderlag. Samt att galonen har ett inpressat mönster.
  6. Finns det någon som vet vart man kan få tag i högra halvan till innertaket på Flipper 630 ht? Det nuvarande hänger ned som innertaket på en gammal Saab-99.
  7. Är det en inombordare i båten så är vikten med motor.
  8. Om du har åtta knop medström (extrem) så visar loggen 17 och gps 25 (fart över grund) Fart genom vattnet 17.
  9. Tryck hårt på nyckeln samtidigt som du vrider.
  10. Kolla huvudströmbrytaren så att nyckeln inte fjädrar tillbaka någon mm när strömmen är sluten. Jag råkade ut för detta på min senaste båt. Där låg dock motorn utanför huvudbrytaren, den hade därmed direktström. Endast instrument,lanternor och plotter går över brytaren. Hos dig ser det ut som att motorn ligger på huvudbrytaren.
  11. Nu gissar jag så får vi se om jag har rätt. Cylindrarna på höjd, dålig smörjning på de översta lagren.
  12. För några år sedan hade jag ett OMC drev, då hette det att det skall sitta en röd växelvajer mellan motor och drev för bästa växelfunktion. Det hade jag, tidigare ägare hade bytt till detta då växlarna hade ramlat ur med den ordinarie originalvajern monterad.
  13. En vild gissning, vevlager eller lossnat spräckt foder.
×
×
  • Skapa nytt...