Gå till innehåll
torsdag 04 juni 2026

GTI

Medlemmar
  • Innehålls Antal

    212
  • Gick med

  • Besökte senast

Allt postat av GTI

  1. "Men när jag nämnde detta för en mer erfaren seglare avrådde han bestämt – han menade att skottet är en del av båtens strukturella styvhet och att borttagandet kan försämra skrovets hållfasthet. När jag tog upp oron med min nya maxikompis hävdade han att det inte kunde stämma eftersom panelerna sitter skruvade i skottet och inte är laminerade/inbyggda i skrovet. Vad anser ni? Är förpiksskottet på Maxi 77 strukturellt eller kan man ta bort delar av det utan att kompromissa med båtens styrka?" Skulle anta att båten lättare skjuvar om ett tvärskeppsskott tas bort, dvs styvheten försämras, oavsett om det är inbyggt eller skruvat fast.
  2. Har en Monsun 31 med doghouse och tänker på att dra storfallet till sittbrunnen via sidan och inte som brukligt genom ett hål i plasten på doghouset strax ovanför däck. Således ett brytblock vid mastfoten, rulle vid kanten på däckshuset och sedan via avlastare på sidan av doghouset till skotvinchen (o slipper därmed dels att göra hål i däck för fallwinch och dels kostnaden för själva winchen). Förslag från en riggare som just nu monterar en rodkick mm på båten. Någon med erfarenhet kring lösningen?
  3. Dyvika bytt till en ny med packning inköpt hos skeppshandlare - se bild på gamla - utan packning. Nu ingen (knock on wood) inträngning I länsgropen längre via linan och öppningen i bottestocken/dyvikan. 🙂 IMG_2239.HEIC
  4. Tänkte på det, kan man inte använda drev (som rörmokarna gör när de sätter packningar etc) i gängorna med?
  5. eller denna https://www.hjertmans.se/sv/produkt/vatten-vvs/dyvikor-lanspluggar/dyvikaskruv-massing-stor
  6. tack för input Typ denna: https://www.moory.se/p/plugg-till-dyvika-massing-60mm/ Ingen o-ring i dagsläget vad jag minns
  7. Har en Monsun 31 som har en dyvika strax ovanför bottenstocken babord akter. Det är en skruv(bult med ca 1,5 cm i gänga och ganska kort). Utloppet är i direkt kontakt med länsgropen inne i båten via en "lina" ansluten till botten av gropen. Dyvikan läcker en del under ett dygn och har "alltid" gjort det så länge jag ägt båten - sex-sju år - men tänker att det vore bättre att täta den på något sätt istället för att länsa ut via el-pump ut i sittbrunnen. Allting funkar men jag vill ha stopp på "flödet. Vad är bästa sätt att täta dyvikan på? (Möjligen borttagning och igenplastning till hösten/våren men inte aktuellt under säsong) Bricka, packning, sikaflex i gängorna eller annat eller allt ihop? Tips emottages tacksamt! P.S planerar lyft och hänga en timme i "selen" i kranen i småbåtshamnen D.S
  8. Testade Gransegel i Limhamn o de har möjlig leverans om 5-6 veckor. Förseningen beror enl dem på världsläget och tillgången på råmaterial (olja -glasfiber) som gör att det duken restnoteras. G-segel har tillverkning i Sydafrika, Kina och Sri lanka, inga egna "loft" för nyproduktion.. Boding i Turkiet och Sri Lanka.
  9. Beställde nytt storsegel till min Monsun i februari hos Boding som har loft i bl.a. Haninge och Göteborg till ett fördelaktigt pris, ca 10 % lägre än loft i Limhamn. Leverans till Valborg förra veckan. Började ringa och fick till sist svar per mejl och det var problem i produktionen (gissar Polen). Talade med dem igår och problemet berodde på restnotering av vald duk, Dacron, hos leverantören. De svarade att jag skulle få en likvärdig eller bättre duk men leveransen skulle bli försenad ytterligare två till tre veckor. Behålla offerten och leverans eller ej?
  10. Undervisar på både förarintyg och kustskepparen på Folkuniversietet. Vi använder en utmärkt bok som heter Fritidsskepparen av Bengt Utterström. https://www.fritidsskepparen.com/joomla/ Där finns också instuderingsfrågor och repetion. På https://batlivsutbildning.se/product/forarintyg/ Hittar du övningsprov för förarintyg med facit, tyvärr inga för Kustskepparen. Gd luck!
  11. Inte idag men igår, bytte impeller,. Den gamla såg så väl fin ut men suttit två säsonger, så det blev en ny. Den gamla fettades in o ligger nu som reserv i en gammal 0,5 liter glasslåda i verktygsbingen om babord i salongen tillsammans med andra nödvändiga prylar...
  12. 1/3 av förliga delen på skrovet brukar vara laminär, de 2/3 aktra delarna turbulent
  13. funkar om man har lazybag/jacks annars fladder ju seglen på bommen ändå
  14. Blev Boding storsegel för 20300:- inkl lev och fyra fullattor// "STORSEGEL DACRON Yta: 21m2 Duk: Dacron AP 320 Skärning: Cross-cut Rev: 1 rev Lattor: 4 fullattor"
  15. GTI

    Nytt storsegel mm

    Funderar på att fixa till lite på min Monsun bla ett nytt storsegel, bor i Malmö o har båten i Limhamn och kan tänka mig en lokal leverantör. Båten fr 1977 och lite under-riggad så jag behöver inget racingsegel utan crusing för det mesta, vilken kvalitet är bäst för ändamålet, kan tänka mig lägga en peng på det, men inte ngt värstingsegel. Vad borde jag välja? Nummer två. Monsunen byggdes med rullbom men min är fast numera och jag har lazyjack/bag men inte rodkick (seglar singel) och vill gärna slippa hålla på att mecka med dirken vid segelsättningen (fall på masten). Bommen vickar lite (efter rullsegeltiden) så kan man låsa den och montera en kick, eller är det ett jobb för en proffs-riggare? Tyck till önskar en sundetseglare
  16. GTI

    Lossnad isolering

    Min isolering i förpiken (Monsun 31) har lossnat. Byta eller limma?
  17. GTI

    Småbil

    Helt off topicämne. På spaning efter en liten och bensinsnål bil med låg skatt o rimlig (hel)-försäkring. Typexempel: Toyota Aygo, lågmilare och av senare modell Toryota Yaris hybrid, lågmilare av senare modell Fördrar automatic Andra kanske är ngn VW i lämplig småbilsstorlek, helst inte fransk (!), Smart (?), Fiat 500 ? Skodas minsta? Kia? Den bör vara av god kvalitet - avsikten är att behålla bilen under lång tid och vårda den väl på verkstad etc vid underhållsservice. Ej Volvo Input emottages tacksamt 🙂
  18. GTI

    Dynemafall

    Ska skaffa nytt fall till min Monsun 31. Blir ett Dynema men vilken storlek? Finns både 8 o 10 mm med olika brottgräns ( 8 mm = 1800 daN och 10 mm = 3500 daN) 10 mm något längre, fem meter men det saknar betydelse i sammanhanget, priset skiljer ca 700: mellan dem. Är det overkill att ta 10 mm eller rentav nödvändigt?
  19. Hej! Nu är det ett tag sedan jag hade förmånen att segla på västkusten, men det är trångt, ju, ingen egen ö eller holme. Så ett stalltips, maj och augusti lugnar det ned sig, när norrmännen lämnat i norra delen. När det stänger vet jag inte, det finns säkert västkustbor som har bättre koll än jag. Kolla m Grefab om vinterplats, ställ er i kö, annars kanske någon privat klubb eller så. Du får säkert en massa fina tips på ställen från Gbg till Kna men jag har några egna favoriter i sundet där jag seglar; Borstahusen, Nivå på danska sidan i höjd med Ven, Norreborg på Ven, inte att förglömma den lilla fina hamnen innanför Barsebäck; Vikhög mm mm. Gilleleje i DK men där är trångt (har jag hört). I sundet; spana efter tumlare :-)
  20. Gissar att det är så också, tack för input!
  21. Kolla efter pumpen. Kolla värmeväxlaren. Lossa slangen som leder till värmeväxlaren och blås baklänges till impellern (ta loss impellern innan) och se om det kommer några delar ut från pumphuset. Hade samma problem och det löste sig då.
  22. Bytte förra hösten inför upptagningen. Olja 15 w 40 enligt manualen
  23. Har en Monsun med en Vetus 27 hk från 2011. De senaste gångerna jag startat motorn har det varit segare (kanske sämre batteri med) än vanligt samt att det kommer vit rök och blir lite "glansigt" på vattenytan där kylvattnet kommer ut. Röken försvinner efter någon sekund (tio kanske) och sedan går motorn som vanligt utan problem. En vän föreslog att det beror på att det blir kallare och att det är för fet bränsleblandning vid start. Inte haft problemet tidigare. Ägt båten under fem säsonger. Finns det anledning att bli orolig, åtgärda, båten ska upp snart.
  24. "Seglade ned" en B&G och kontaktade generalagenten i Sverige. Skickade dit den men de fick tyvärr inte igång den igen utan de skickade den vidare till Europa. Då plottern var mindre år två år fick jag 50 % ny-prisrabatt på köp hos en återförsäljare i hemstaden vid uppvisande av mejl och kontakt med generalagenten. Försäkringsbolaget betalade ut 75 % av av mitt nypris (vid uppvisande av mejlkonversationen med generalagenten). Således en ny plotter för 50%*25% = 12,5 % av nypriset efter självriskavdraget.
×
×
  • Skapa nytt...