Gå till innehåll
torsdag 14 augusti 2025

Too-ticki

Medlemmar
  • Innehålls Antal

    39
  • Gick med

  • Besökte senast

Allt postat av Too-ticki

  1. Då när du uppdaterar programvaran, hur får du tag i nya uppdateringar till ditt gamla sjökort, Garmin Express funkar inte på mitt Garmin GPSmap 720 s.
  2. http://www.stockholmradio.se/vhf-och-abonnemang
  3. Alla vägar leder till Garmin Express som jag redan provat och som inte funkat för icke supportade äldre modeller. Var gärna mer precis om hur din alternativa metod går till som inte innefattar Garmin Express (som inte funkar Garmin GPSmap 720s.
  4. Hej navigatörer. Är det någon som lyckats uppdatera sitt sjökort i den sedan 2015 ej längre supportade Garmin GPSmap 7xx? (720s i mitt fall). PC programmet Garmin Express listar min Garmin GPSmap 720s som "Utgångna produkter" och vill inte låtsas om mitt sjökort. PC programmet Garmin HomePort har jag problem att starta på min nya Windows 10 maskin men vid något läge lyckades jag att få i gång det i bakåtkompatibetlt startläge och då kunde jag se mitt gamla sjökort och alla gamla upplaggda rutter som jag gjort genom åren, så den finns där. Finns HomePort eller motsvarande i nutida version? Hjälp hur gör man? Det är väl inte så jävligt att man måste köpa en ny plotter bara för att kunna uppdatera till senaste version av sjökortet? Om det är så jävligt, vilken plotter har samma kablage & formfaktor som Garmin GPSmap 720s, så man slipper riva halva båten? MVH Frustrerad
  5. Hur är det tänkt att man ska få ut den sista 1/3 olja ur denna hel-korkade förpackning Lucas M8 Synthetic SAE 75W-90 Marine Gear Oil. Alla tips mottages tacksamt!!!
  6. Kan bara rapportera att jag känner till ett fall där påfyllningen av Telias kontantkort i TrackMe larmet inte har fungerat med automatik och enligt avtal. Det är nu fixat men det tyder på att det finns förbättringspotensial i de interna rutinerna hos Hellmerz, alternativt att dom ska säkra upp denna tjänst hos Telia eller byta abonemangstyp för GSM-tjänsten. Oberoende leverantör kan det vara något man bör fråga leverantören, hur påfyllning går till eller om det är löpande GSM-abonemang. I övrigt fungerar det som det ska.
  7. Skulle bara rapportera att min anläggning nu funkar perfekt och installationen var en barnlek. Jag klippte den röda sladden i CL-NMEA2000 adaptersladden så att NMEA och CL matas från huvudströmbrytare resp tändningslåset så att CL startar med tändningslåset. Det går fortfarande att skicka nödanrop via radion med position från plottern med tändningen avstängd vilket är ett krav. AIS pressentation funkar också utan tändning. Man får upp motorn som tre nya device i plottern och man får konfigurera plottern vilket värde som ska pressenteras på skärmen. I mitt fall lade jag momentan bränsleekonomi vilket är intressant att titta på och där kan man t ex se att 6 knop drar lika mycket soppa som 23 knop (0.8 l/nm) och att 12 knop är ett rent hopplöst för bränsleekonomin. Man ser också hur väldigt kostsamt det är att gå ur planing och sedan tillbaka i planing. Också intressant att hitta en ny marchfart som är något snabbare men lika snål som innan. Rätt trimmning av riggen hittas också lättare.
  8. Angående läcka så hade vi en läcka i mellan styrbord sidoruta och framruta, i tätningslisten mot däck men det fixade Yamarin i Norrtälje mycket bra så det är inga problem längre. Är näjd med båten sedan dess.
  9. Bra poäng, sjöbris vill man kanske undvika om man ska åka långt, upplevde precis det när jag vara på kalas ute i skärgården. På vägen dit var det jobbigt att köra och tog tid, På vägen hem sent på kvällen gick det utmärkt och på nästan halva tiden.
  10. Vilket projekt att riva ut ett helt elsystem! Hoppas det är bättre plats i 64an än i 59 HT och att du har varmgarage också. Det är bedrövligt hur det ser ut. Är du fordonselektriker eller bara bättre gör-det-själv-are? Finns trådar om det projektet också? Har nu shoppat loss: Code Name Price Qty Total 6Y8-81920-01-003 PORT MULTI-HUB ASSEMBLY $42.76 1 $42.76 6Y8-82553-01-001 FT. MAIN BUS WIRE $39.20 1 $39.20 6Y8-82582-01-002 PIN CAP ASSEMBLY $3.64 1 $3.64 6Y8-82582-11-004 PIN CAP ASSEMBLY $4.52 2 $9.04
  11. Skatbo trots Command link hub, och NMEA buss-system, extra matning och säkringar till AIS, Plotter, NMEA2000 och VHF. Antenn är en vikbar drygt 1 m lång
  12. Plotterställ på styrpulpeten och VHF skyddad långt ner
  13. Du har säkert rätt, den behövs troligen bara i större anläggningar med mycket data som far runt. Den är väl att jämföra med ''bandvägg'' för vanliga datanätverk och det kan ju vara bra om man är full av missro eller vill begänsa mängden data i ett nätsegment eller skydda detsamma från fientlig data eller kommandon. Frågan är då vad en Garmin Plotter, AIS och VHF skulle ha för olämpligt att säga till en Yamaha motor, eller överbelasta dess mottagningsmodul, för det är väl det värsta som kan hända, samt om det finns några gemensamma kommandon för någon enhet. Känns långsökt... Dessutom heter enheten COMMAND LINK PLUS N2K GATEWAY PLUS är väl nyaste varianten för motorstyrning av de största maskinerna. http://www.yamaha-motor.com/outboard/commandlink_plus/clp_page01.aspx
  14. Nu läste jag COMMAND LINKMULTIFUNCTION METERINSTALLATION MANUAL http://www.scribd.com/doc/46131065/Yamaha-Command-Link-Installation-Guide sidan 20 och följande om Yamahas NMEA 2000 Gateway ... http://www.scribd.com/doc/46131063/Yamaha-Command-Link-Gateway-Wiring t ex ... ...The Gateway provides one-way data transfer from the Command Link system to the NMEA 2000 network, preventing interference or overloading of the Command Link system... http://www.simyamaha.com/Yamaha_Gateway_Module_p/mar-gtway-kt-00.htm kostar $234 och ser ut så här http://www.simyamaha.com/v/vspfiles/photos/MAR-GTWAY-KT-00-2.jpg
  15. Stort tack igen, detta sparade jag tusenlappar på dvs att handla på postorder och installera själv. Yamaha-monopolet är ju totalt i Sverige och dom lägger på 50-100% på priserna... Köpte f ö båten i euroland och sparade 50000... Körde hem sjövägen. Det var det värt!
  16. Man ska koppla in lowrancekabeln i huben och måste däremot klippa pluskabeln i den för annars kommer instrumenten lysa utan att tändningen är på. Men var det rätt delar jag hittat... eller är du återförsäljare?
  17. Här hittade jag en site http://www.simyamaha.com/category_s/1833.htm Det är väl en sådan vi pratar om ? http://www.simyamaha.com/Yamaha_3_Port_Multi_Hub_Assembly_p/6y8-81920-01-00.htm och en sådan? http://www.simyamaha.com/Yamaha_Main_Bus_Wire_p/6y8-82553-01-00.htm ca 570 SEK + frakt, kan det stämma? Bilder kommer, när jag har några, tänkte nämligen plåta sladdhärvan för att det är omöjligt att se bakom panelen. Anledningen till VHF är att jag skulle köra 1,5 timme över öppet hav en gång och då räcker inte GSM, dessutom kan alla yrkesfartyg länka vidare eller svara på nödanrop.
  18. Tack för en mycket bra tråd. Har en Yamarin 59 HT 2011 med multimeter 6Y8, en Yamaha F115 2011 med Y-COP, en Garmin GPSMAP 720s, ett Garmin paket VHF 200i+AIS burk, ett NMEA 2000 nät och nu en Lowrance 120-37 sladd till motorn. Förstår nu att jag bör skaffa en Command link hub också för att få plats med motorsladden. Kommer ihåg snacket med säljaren som jag har för mig antydde detta, men då slog jag inte till på det för vi hade tidsnöd pga risk för dåligt väder. Även intressant diskussion om matningen, min installatör (Yamaha i Vaxholm) tyckte att matningen skulle gå till batteriets huvudstombrytare eftersom VHF, AIS och GPSen måste pratat med varandra även när motorn inte är på. Jag köpte det argumentet. Har dock bara ett batteri vilket inte är optimalt utan laddningsmöjlighet. Lurar på en solpanel.
  19. Kör 115 och jag är dock ingen racerförare men tycker att 30 knop är en fart som sällan går att utnytja men att vid tung last är 115 hk ändå bra att ha. Behovet av 150 hk på en HT 59 borde bara finnas då man använder båten som riktig packåsna i expressfart i skyddade vatten. 100 hk tror jag skulle var lite klent om inte åten är tom för det mesta. På sträckan Vaxholm - Norrtälje drog min F115 59 HT 0,72 liter/nm i fart 18 - 30 knop medel ca 22 med en person.
  20. Lysande tips: http://www.boats.net/parts/search/Yamaha/Outboard/2006 and Later 4-stroke/F115TLR/LOWER CASING DRIVE 1/parts.html
  21. Tack för alla goda råd. Ni är alla guld värda!! :-) Det är inte lätt att vara nybliven båtägare, för första gången om man som jag är pank efter båtköpet och vill göra så mycket som möjligt själv för att spara pengar. Bara båtbocker var en miniprojekt i sig. Ska lossa på propellerhuspluggen och kolla oljan samt tändstift och pruta konserveringsolja... men var får man tag i bensin stabilisator? Resten är gjort. Ringde även min leverantör angående originalhandboken men den ville han inte sälja till mig. Är det dax att ringa konsumentverket? Snackar vi monopolfasoner på service också eller är det helt normalt i denna kartellbranch? Satte en stor fet kätting runt midjan på motorn istället och låste fast den tills jag läst på i nyinförstaffad amerikansk verkstadshandbok på pdf. Frågan är om det är värt besväret och risken man gör fel. Ska klura på det lite.
  22. PU-nyckel, vad står PU för? PolyUretal eller? Kråkfot, vad är det? Konserveringsolja genom tändstiftshålen, ja det var den ena metoden, men det finns en till där man sprutar in oljan under körning med färskvatten där motorn kvävs (enligt manual) men var sprutar man då? Luftning är väl ett alternativ till t ex http://www.sta-bil.se/sta-bil-fuel.html eller liknade produkt som motverkar avsättningar i bränslesystemet och att bensinen åldras i motorn.
×
×
  • Skapa nytt...