Gå till innehåll
onsdag 03 december 2025

Hybro

Silvermedlem
  • Innehålls Antal

    4 546
  • Gick med

  • Besökte senast

  • Dagar Vunna

    44

Hybro senast vann den dag 4 Oktober

Hybro hade det mest gillade innehållet!

Anseende bland gemenskapen

1 301 Expert

Om Hybro

  • Placering
    Hedersmedlem

Senaste Profilbesöken

Blocket med senaste besökare är inaktiverat och visas inte för andra besökare.

  1. Kanske vet en som är ute efter ett drev. Han har en Bison som han talar på att flytta motorn bakåt från förpiken. Funkade drevet?
  2. Är det drev? Vad satt det för motor på detta i s f?
  3. Nu menade jag att endast värma på muttern. Typ från mitten och uppåt. Max en minut räcker säkert. Det handlar om att muttern blir lite större. Att värma hela svänghjulet med en typ BT gasolbrännare, vete tusan om det går. Ja, kanske om man eldar en halvtimme. Nån som testat?😉
  4. Ville bara kolla om det var vänster eller högergäng Ser ut som de absolut flesta. Alltså dra motsols. Du kanske kan värma på muttern med en gasolbrännare. Inget våldsamt, absolut inte mörkröd mutter. -Troligen behöver du sen en avdragare för svänghjulet.
  5. Ta en bättre bild på svänghjulsmuttern (ingen bult) så man kan se gängorna ordentligt.
  6. Jo men så kan det i o f s vara... - Till olika dimensioner på axeltrumman.
  7. En fråga från en som int begrip. Varför en rör bussning ö h t? Är det för att axeltrumman har för stor innerdiameter? Hur tätas den mot de andra delarna.
  8. Haft en Eberspächer D2 i mer än 16 år Nytt glödnät två gånger Rensat ett tilluftshål två ggr. Det är allt. Lärt mig att köra på rätt diesel. Nästa gång om jag har båten kvar, så köper jag 2 st Kinakopior.
  9. Tror inte vattnet stannar kvar när man börjar såga.
  10. Det ser ut att bli sämre än tidigare. För som det är nu, kan båten röra sig bakåt och det vill du väl inte? Men kanske det ginge att flytta hela tornet frammåt och dra ut klykan med det blå gummi om det finns alternativa hål i denna?
  11. Vill ju höra donkinga från motorn😁 Å så vet jag glykolen kommer åt överallt. Elen avstängd under vintern i hamnen, så batterierna får sig en uppfräshning.
  12. Minst en gång i månaden kör jag motorn, när båten står på land... kanske 10 minuter åt gången. Men nu är det en encylindrig 12 hästars motor, så det dröjer innan avgasknäet blir för varmt att lägga handen på.
  13. I Seglarsnack skrev jag om detta: Vinterkonservering Yanmar YSM12 - Bör ju funka även om motorerna är två. Som du ser så frostskyddas även avgassystemets vattensamlare (ljuddämpare enligt vissa). Men jag har inget sjövattenfilter utan anslöt glykolslangen direkt på sjövattenpumpens anslutning. Bör väl gå att ansluta på inloppet till sjövattenfilter om det sitter sådana monterade. Det bör då blir två dunkar med glykolblandat vatten, för enklaste hantering. Jag brukar starta min motor typ en gång i månaden kalla årstiden. Laddar batterierna lite och så blir det mindre risk att det bildas rost på ventiltallrickar och säten, som nån oroade sig över. Kör även värmaren lite.
  14. Fästplattan går då att svänga undan. Alltid vid jobb på bränsletankar gör man båten spänningslös. Även om risken för nån olycka med just diesel är liten.
×
×
  • Skapa nytt...