Gå till innehåll
lördag 13 september 2025
Ogio

Motor, drev, propeller fråga. Hur kommer det funka?

Rekommendera Poster

Hej, köpte en sea ray 230 cuddy -88 i höstas som jag håller på att göra iordning. När jag köpte den satt det en Mercruiser 454 i den som var paj. Med ny motor på gång har jag börjat fundera på hur hela drivlinan kommer lira ihop.

 

Motorn som ska i är en Mercruiser 350 på 300 hk, drevet är ett Bravo 1 med utväxling 1:1,5

 

Det jag funderar mest över är propellern som satt på, det är en Stål Mirage (jb QuickSilver 48 19841 a11 15p)där jag antar att stigningen är 15.

Men är inte det väl lite och hur gick den med 454:an som satt i? Men viktigaste frågan är hur kommer den gå med den nya motorn?

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Utväxlingen bör fungera bra, Volvo Penta har 1:1.61 på sina Sp drev för V6/ V8. 15 stigning på propellern är troligen alldeles för låg, runt 19 borde kunna fungera bra. Vet inte vilken max diameter ett Bravo drev klarar, men 11 låter också det för litet. Om du bor i Stockholmstrakten så kolla med Propellertrim, de vet!

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!

Registrera ett nytt konto

Logga in

Medlem på maringuiden.se? Logga in här.

Logga in nu

×
×
  • Skapa nytt...