Gå till innehåll
tisdag 27 januari 2026
67Peter

Sea ray ( ingjutna träreglar?)

Rekommendera Poster

Hej! Jag går och funderar på att köpa en Sea ray 270 Sundancer -98,men har nu fått höra att det finns ingjutna träreglar i skrovet på vissa sea ray !! Är det någon som vet om detta stämmer? Isåfall var på skrovet sitter dom ? och hur kollar man så att dom inte är ruttna!

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Alla USA båtar har detta och även nordiska i vissa fall. USA båtarna bygger på lådkonstruktion som stabiliserar skrovet dessa är plastade och narmalt inga problem med. Bayliner hade problem med dessa i slutet av 80 talet därav ryktet. Se bara upp med importbåtar eftersom flera av dessa varit sjunklna och sedan upputsade här och vidaresålda. Där kan du ha problem med vatten i denna konstruktion.

För övrigt så behöver du inte oroa dig. Sea Ray är välbyggda båtar. Har rivit i inredningar i många typer av USA båtar och sett byggsätt i på dessa. Sea Ray är välbyggda även där du inte ser och det kan man inte säga om alla och dessa märken tänker jag inte nämna eftersom tråden då spårar ur med någon båtägare som har svårt att acceptera detta faktum.

 

Lycka till

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

OK! Tack för infon.. jag letar vidare,gillar båtmodellen skarpt!

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!

Registrera ett nytt konto

Logga in

Medlem på maringuiden.se? Logga in här.

Logga in nu

×
×
  • Skapa nytt...