Gå till innehåll
fredag 03 juli 2026
columbusave

trög backväxel

Rekommendera Poster

Jag har svårt att få i backväxeln på min flippet 700. VP 4,3 gl, 280-drev.

Jag måste ta så hårt att när den väl går i så är det lätt hän t att den drar snabbt akterut på höga varv. Enerverande och pinsamt....Skäms 

Går det att justera växelvajern för att lösa problemet? Hur gör man? Eller måste jag lyfta upp båten och byta ut vajern.....vad kan de kosta tro?

 

 

 

 

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Hade samma problem som dig. Bytte vajer = går hur mjukt som helst. Men du behöver göra det på land om du inte vill göra det med våtdräkt på, för det blir kallt att stå i vattnet ca en kvart... Sedan måste du även se upp så att gummistrumpan som den ligger i sista vägen ut till drevet, inte ligger under vattennivån, då blir det ubåt... Hade nog försökt dra upp den/lyft upp den när jag byter. Då kan du ju även känna med handen om det är växeln eller vajern som är trög (går relativt lätt att växla med handen på drevet om det är riktigt)

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!

Registrera ett nytt konto

Logga in

Medlem på maringuiden.se? Logga in här.

Logga in nu

×
×
  • Skapa nytt...