Gå till innehåll
torsdag 29 maj 2025
segle

Miljöfarligt slipdamm. Vart tar den vägen?

Rekommendera Poster

Nu är det dags för de flesta båtägare att slipa och måla båten. Vart tar slipdammet vägen?  Hamnar det i lungorna på den som slipar? Hamnar det på asfalten/gruset för att senare följa med regnvattnet ned i sjön/havet eller ned i grundvattnet? Alla är överens om att  bottenfärg som avges från båtar, förgiftar djurliv samt sjö/havsbottnar. Färgen som slipas från båtarna när de står på land, är den färgen ofarlig? Blir bottenfärgen bara farlig när båten sjösätts?

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

som vanligt så är världen full av folk med dubbelmoral, de flesta som gapar över farliga bottenfärger, kan mycket väl tänka sig att använda en dödligt effektiv (miljöfarlig) avfettning på bilen för att få bort asfalt å skit, och tvättar på gårdsplanen hemma, att det giftet hamnar i grundvattnet är tydligen inte lika stor grej.

 

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Jag känner nog att jag är lite pragmatisk på den här punkten. Står man på en grusplan är det inte riktigt så enkelt så att allt slipdamm åker ut i havet eller grundvattnet. Rekommendationen är dock att man försöker samla upp slipdammet så gott det går på en press under båten och lämna in på miljöstation för att minimera effekten, men det är det väl få som i realiteten gör.

 

Mängden gift blir ju dock densamma, oavsett om den sitter på båten eller slipas bort, det blir varken mer eller mindre giftigt om man ersätter den med miljövänlig färg. Dessutom hamnar slipdammet i en miljö som i allmänhet redan är kontaminerad, istället för i en naturvik någonstans där det gör större skada.

 

Att slipa bort befintlig giftig färg för att ersätta den med ny giftfärg ökar däremot den totala mängden gift.

 

Och jag är inte så säker på att bilden av att de flesta som bekymrar sig över båtbottenfärger gladeligen tappar ut avfettningsmedel i dagbrunnarna är korrekt. Det är för övrigt ett moment som ingår i teoriutbildningen nuförtiden.

 

 

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!

Registrera ett nytt konto

Logga in

Medlem på maringuiden.se? Logga in här.

Logga in nu

×
×
  • Skapa nytt...