Gå till innehåll
onsdag 31 december 2025

stensino

Medlemmar
  • Innehålls Antal

    190
  • Gick med

  • Besökte senast

  • Dagar Vunna

    1

stensino senast vann den dag 6 September 2020

stensino hade det mest gillade innehållet!

Anseende bland gemenskapen

37 Expert

Om stensino

  • Placering
    Örlogskapten

Senaste Profilbesöken

Blocket med senaste besökare är inaktiverat och visas inte för andra besökare.

  1. Det här verkar vara ett jättebra råd. En kinavärmare med koldioxidvarnare och kvalitetsslangar kommer bli säkrare än en tysk värmare utan koldioxidvarnare. Om du har bra länkar till pump, med mera, så är jag tacksam.
  2. I det här fallet så blir det nog ingen värmare för dig. Webasto verkar ha massa av sina fabriker i Kina.
  3. Här är ett exempel: https://www.caraudiocenter.se/products/kufatec-product-504?srsltid=AfmBOorE4HUt0ilIKpS0p42TYoD_pW07aML95r0fFgMWdWQZNezIyOMO 3 588 kr för en Webasto värmare. Jaha, ska du ha den i en båt? Då kostar den här värmaren 20 000.
  4. Webasto är inte vår vän heller, de vill ha orimligt mycket betalt för en värmare. Så vem ska man köpa av?
  5. Jaha, om jag sätter dit en Webasto eller Eberscprächer, hur jobbigt blir det då tro?
  6. Aga-pannan har inte fungerat på två decennier, men radiatorerna sitter kvar. Därför funderar jag på att installera vattenburen dieselvärmare och återanvända radiatorerna. På grund av priset tänkte jag köpa en kinesisk variant, t.ex. HCALORY WH-A 12V. Finns det några erfarenheter av en liknande installation? Blir det för krångligt?
  7. Det är inget speciellt med o-ringarna, förutom att de ska tåla diesel och ha en viss dimension. Ta med de gamla o-ringarna till Hydroscand eller motsvarande och säg att du vill ha fyra sådana. Om du postar dimensionen vet näste man exakt vad som behövs.
  8. När jag köpte o-ringar till min motor (en gammal MD2B), kostade de 10 kr/st. O-ringar blir dåliga efter ett antal år och då börjar det läcka. Hydroscand borde väl ha någon lämplig O-ring? Packningarna behöver antaligen också bytas efter ett tag.
  9. Det är oringen (nr 5) som troligen är trasig. Det är bara att skruva upp och byta den. OBS se till att du inte skjuter bort fjädern.
  10. Det finns en plugg på baksidan av topplocket. Skruva av den och kika i fall glykol kommer ut där. Då brukar det vara OK.
  11. Jag har en mindre motorbåt och om det fastnar sjögräs i drevet så kan man inte ens plana.
  12. Jag fick koppla en biltema utombordartank som är till jollen, till min inombordare en gång när bränsleledningen gick av ute till havs. Det fungerade fint! Bytte såklart bensin mot diesel i jolletanken 😉
  13. Jag tippar på att du satt dit finfiltret fel. Då går det inte att pumpa. Packningen är lurig att få dit korrekt och dessutom ser det svåråtkomligt ut på din motor vilket gör det ännu svårare.
  14. Jag har InstaTrim. Ibland fungerar det inte att köra bow down på ena sidan. Allt annat fungerar och när man kör bow down klickar det i magnetventilen (men motorn går inte). Är det knapparna som krånglar? Jag försöker att tolka kopplingsschemat och som jag förstår det skall två kablar aktiveras när man trycker på en knapp: T.ex. vit och röd http://www.gecea.com/products/parts-drawing/instatrim-classic-parts-schedule Kan det vara så att det är bara är glapp i en knapp?
×
×
  • Skapa nytt...