Gå till innehåll
tisdag 28 oktober 2025

Yopphedi

Medlemmar
  • Innehålls Antal

    110
  • Gick med

  • Besökte senast

  • Dagar Vunna

    1

Yopphedi senast vann den dag 27 April 2021

Yopphedi hade det mest gillade innehållet!

Anseende bland gemenskapen

31 Expert

Om Yopphedi

  • Placering
    Örlogskapten

Senaste Profilbesöken

Blocket med senaste besökare är inaktiverat och visas inte för andra besökare.

  1. Tackar, ja jag får hoppas att marinans högtryckstvätt gör jobbet..
  2. Jag har samma problem, fast tvärtom. Har sålt trailern och ska låta båten tas upp av marina för första gången. Båten har legat oanvänd i drygt en månad och har ganska ordentligt med beväxtning under. Båten ligger i Östersjön/Stockholm är omålad och tvättades i borsttvätt i samband med att havstulpanvarningen dök upp. Frågan är om jag bör köra båten till en borsttvätt innan upptagning eller om det räcker med marinans högtryckstvätt. Jag hade tänkt att åka iväg med båten till tvätt i morgon, men det har kört ihop sig nämligen. Vad tror ni?
  3. Hej Abz, Jag har kört in där enligt Kanes svar och Hydrographicas "Genvägar i Stockholms skärgård" otaliga gånger sedan 2020. Jag håller mig hyfsat nära vassen och det har gått prima varje gång. Har sett båtar stryka pricken och andra som tutar på i mitten, så tror faktiskt att Hydrographica har rätt i det här fallet. Att det faktiskt inte finns någon grynna söder om pricken alltså. Annars är det ju rätt mycket trafik där, så ta rygg på någon annan om du är osäker.
  4. Ja, faktiskt. ChatGPT måste ha lärt sig.
  5. Ja, grok gör rätt chatgpt gör det inte. Min avsikt var att synliggöra riskerna med att lita blint på AI. Jag jobbar själv med att implementera AI-stöd inom ett större svenskt företag. Så är väl medveten om möjligheterna och anser mig har rätt bra koll ändå.
  6. AI är bra på mycket, men man måste riktigt misstänksam när man läser/använder dess svar. T.ex. Testa den här frågan: Hur många b finns det i jordgubbe? Svaret från chatgpt: "Ordet jordgubbe innehåller tre b: … jordgubbe → första b jordgubbe → andra b jordgubbe → tredje b Så svaret är 3 st b. Vill du att jag ska räkna alla bokstäverna i ordet också?"
  7. Jag har tyvärr inga bilder på pumpen, men den sitter installerad på styrbordsida. Samma med genomföringen, se bild
  8. Hej, Jag har en AMT 185 BR, fast årsmodell 2015. Är ju inte samma årsmodell, så kan ju såklart diffa i utrustning men min har en pump. Finns en inspektionslucka under aktersoffan där man kan kika. Man måste skruva bort en drös med skruvar dock. Knapp för att aktivera pumpen sitter under reglage för vindrutetorkare. Har tyvärr ingen bruksanvisning.
  9. Stockholms segelsällskap har några platser. Inte vid kaj, men nära norr mälarstrand https://www.stockholmssegelsallskap.se/gasthamn/#:~:text=Välkommen till Mälarens mest centrala,och sköts av våra medlemmar. Tidigare har man också kunnat lägga till tillfälligt vid krogarna utmed norr mälarstrand. Typ mälarpaviljongen och de bryggor som ligger utanför trattorian Loopen vid Tantolunden funkar också.
  10. Jag kikade lite på nämnda båt tidigt förra säsongen. Den låg med andra ord ute osåld en helt säsong. Kommer dock inte ihåg till vilket pris, men kanske kan vara en möjlighet till att pruta.
  11. Jag har en AMT 185 BR med 115 HK. Åker ofta 4 vuxna och 4 barn (10-12 års ålder) + åkring och picknickprylar. Inga som helst problem att komma upp i plan. Vi har också lyckats sitta under akterkapellet vid regn. Det går, men var ju helt klart en smula trångt. Lika många vuxna skulle nog inte gå.
  12. Ah! Då kanske det är därför instrumenten inte visar fart.😊 Låter inte så allvarligt alltså, jag var rädd att det hade något med olja eller kylning av motorn.
  13. Okej, du får ursäkta, men jag kan typ ingenting om motorer. Vad kan den tänkas logga för tryck?
  14. Hej, Märkte just att en slang som går mellan drevet och motorn är av. Vad är syftet med denna slang och vilka fel kan det orsaka? Motorn är en suzuki df115. I början av sommaren larmade båten om att jag skulle byta olja. Fick rådet av mekaniker att släcka lampan och se om varningen dök upp igen, vilket den inte gjort. Oljenivån är bra och motorn har gått som den ska. Kan det ha något med den brustna slangen att göra?
×
×
  • Skapa nytt...