

Storebro34
Medlemmar-
Content Count
11 -
Joined
-
Last visited
Community Reputation
1 NeutralAbout Storebro34
-
Rank
Kadett
Mina båtar
-
Båtens namn
Maharajah
Recent Profile Visitors
564 profile views
-
-
-
Tack för det Ingemar. Det står nämligen på brickorna runt tiltknapparna på instrumentpanelen att "Use in forward gear only" men jag antar att detta gäller när maskinerna är igång med drivning.
-
-
Hej. Har en båt med Borg-Warner 72Cv1:1 backslag kombinerat med äldre VP 290 drev. Kan man lyfta drevet med powertrim när växeln är i neutral eller måste växel ligga i "forward" för att kunna lyfta drevet? Backslaget har hängt sig i neutralläge och jag vill inte knäcka någon eventuell spärr.
-
Tack för tips. Har pratat med Christer som åtar sig jobbet.
-
Hej. Har införskaffat mig en Cleopatra 1000 och skulle vilja ha tag på någon kunnig montör eller firma i Värmland som kan montera en bogpropeller. Det var dåligt med info om detta på nätet. Båten ligger i Årjängs kommun. Några tips?
-
Storebro34 started following Ford Mermaid 6 cyl 180 hk köpes
-
-
Uppdatering! Dieseln kostar idag 11 juni 19.49(!) hos Vänersborgs Marina. Att t ex. jämföras med att vi tankade på sjömacken i Bengtsfors i går för 15.49. Fyra kronor dyrare, finns inget som motiverar detta!