Gå till innehåll
lördag 02 augusti 2025
Georg_Ohm

Antenn till akarspelets fjärrmottagare?

Rekommendera Poster

Upptäckte i helgen att ankarspelets mottagare drabbas av radioskugga på vissa delar av akterdäck. På fördäck och på bryggan framför båten funkar det bättre.

Nya batterier i sändaren. Men jag skall prova att byta batterier igen, bytte till nya som legat i båten sedan förra hösten, utan att kontrollmäta dem.

Det sitter en liten trådbit hängandes från mottagaten, under däck. Jag kan ju försöka att förlänga den, eller bygga mig en egen antenn. Antenn finns som tillbehör, men lär väl kosta en hel del...  Frekvensen uppges vara 433,92MHz.

Någon som löst detta problem?

fjarrkontroll.jpg

Redigerad av Georg_Ohm

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Det är väl inte regulatorn till solcellen som spökar här också.

  • Gilla 1

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser
6 timmar sedan, Lintott säger:

Det är väl inte regulatorn till solcellen som spökar här också.

Nej, provade med den avstängd, samma resultat. 

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

En gammal NMT450-antenn kan fungera bra. Teoretiskt skall antennsladdstumpen vara c:a 16 cm för 50 ohms impedans om det inte sitter någon förlängningsspole eller annan anpassning på kretskortet.

Större nytta än att förlänga den på plats kan vara att flytta iväg den. Förlängningen måste i så fall ske med en koaxkabel på 50 ohm (t ex RG58) som löds in mellan antennsladdsanslutningen och kortets jordplan (med så korta anslutningar som möjligt). I änden på den kan du sedan göra en dipolantenn: Skala av så du får c:a 16cm fri innerledare och kräng bak skärmen över isoleringen så dess insida blir utsida. Det blir det andra "benet" på dipolen.

 

Ett större problem brukar annars vara antennen i andra änden, handsändaren, som är en riktig kompromiss.

 

---------------------

 

Men det allra största är frekvensbandet och kvaliteten på radiodelarna/principen som brukar användas, även innanför de allra finaste skal och märken (kommer till det nedan).

Det finns otroligt mycket slaskskräp som sänder på 433MHz, och alla dessa SRD (Short Range Devices) har dessutom sekundärstatus på bandet - som är ett internationellt amatörradioband. i Sverige får radioamatörerna dessutom sända med kW på den frekvensen (utomlands ibland ännu mer), dessutom med prio.

Radioöverföringsprincipen på 433-fjärrar är ofta en simpel form av bärvågsnyckling och mottagarna är inte sällan breda som ladugårdsväggar, eftersom sändarna inte är kristallstyrda utan kan driva i frekvens (styrs istället av billig s.k. SAW-filterteknik). Allt detta ger ett störningskänsligt system som visserligen fungerar bra i labb men sämre i verkligheten.

 

433 MHz och väldigt simpla radiodelar har jag hittat t.o.m. i byggkransstyrningar hos entreprenörer (PEAB), och mycket riktigt hade det hänt en del incidenter. På ett bygge visade sig t ex grannkranen, som hade en helt annan frekvens och radio, dock aldrig upplevt problem. Reklamation till leverantören ledde bara till att de bytte 433-enheten mot en annan likadan och var helt oförstående. "Vi har sålt många sådana och har aaaaldrig hört någon som har problem med radion". "Men vi har haft glappkontakt i några fjärrlådor, som vi tror var lödfel".

Jaha...

 

Kan nämna att nu även Göta kanal - mot bättre vetande och trots att de fick en hint om vad som väntade om de köpte 433MHz-skräp - ändå har satsat på dessa leksaker för att styra slussara !  Jag visade för ett par år sedan vid en provinstallation hur jag genom ett enda tryck på min sändarknapp på amatörradion kunde släcka ner hela Sjötorps slusstyrning många slussar bort (helt lagligt) samt hur otroligt lätt det var att med en störig elektronikgrunka i en passerande båt (varför inte en MPPT-regulator ?) blockera fjärrkontrollerna och orsaka nödstopp.

 

När vi åkte kanalen i somras upplevde vi flera gånger att slussvaktarna hade problem. På fråga svarade de att en av de värsta störmomenten i jobbet är de opålitliga fjärrkontrollerna som hela tiden krånglar slumpmässigt och kräver omstart.  Flera påtalade det helt enkelt som ett arbetsmiljöproblem.

Jag tittade lite närmare på vad de nu hade satsat på och installerat och - mycket riktigt - de hade ändå satsat på skräpet på 433MHz, som dömts ut av experter. Säkert för att det var billigare och säljföretaget (kanske samma som säljer fjärr till byggentreprenadsidan) bedyrat att det skulle funka. Säljare som säkert inte hade en aning om radiokommunikation.

 

Till saken hör att dessa fjärrkontroller som har sekundärstatus på 433 inte får användas till säkerhetskritiska applikationer utan minst hängslen och livremmar. Men genom att införa nödstopp när signalen störs ut anser man sig klara den lagliga biten. Men inte blir det smidigare för den stackars användaren med en massa nödstoppningar....

 

Det man skall titta efter om man skall byta/köpa nytt är något som går på 868MHz eller kanske ännu högre. Dels kräver frekvensen mer riktiga radiodelar som därmed också är bättre på att sålla ut störningar och har överförings/modulationsprinciper som är mer tåliga. Dessutom avtar energin i skräp från switchande elektronik (som LED-lampor, MPPT-regulatorer m.m.) rejält ju högre frekvensen blir.

 

Så står det 868 MHz (eller högre) är det ett enkelt sätt för den även inte så radiokunnige att kolla prylen, då det för med sig en del annat bra rent tekniskt

 

(Btw - det är över 10 år sedan VAG-koncernen lämnade 433MHz för sina fjärrkontroller till bilar på nästan alla modeller. Det finns en anledning....)

 

 

 

  • Gilla 1
  • Tack 1

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!

Registrera ett nytt konto

Logga in

Medlem på maringuiden.se? Logga in här.

Logga in nu

×
×
  • Skapa nytt...