Gå till innehåll
söndag 07 september 2025
_fredrik_

Bravo 3 fråga - poröst material

Rekommendera Poster

När jag var vid båten i vintras så upptäckte jag att det fanns ett poröst material på drevet som blev som mjöl när jag petade på det. När jag tittar på det nu så ser man någon skruv och även någon orange plugg eller liknande. Jag bifogar bilder på där materialet är.

Jag undrar vad det är och om det är något som behöver bytas? 

Tack för era svar.

 

post-10016202-1394237036,781_thumb.jpg

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Det är anoderna som skall ätas upp så att inte drevet gör det. Dessa är en servicpunkt som skall bytas när dom blir dåliga. Gör man inte det så äts drevet upp istället

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Tack för svaret. Jag pratade med mekanikern om detta (gör inte servicen själv) och han sa att han kollade dessa punkter på våren, så han kommer att byta ut dem.

Till hösten blir det båtmekaniker-kurs på medborgarskolan så jag lär mig någonting om dessa motorer.. Känns ju bra om man vet vad det är man har för någon motor och att man själv ev. kan utföra enklare servicearbeten.

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!

Registrera ett nytt konto

Logga in

Medlem på maringuiden.se? Logga in här.

Logga in nu

×
×
  • Skapa nytt...