Gå till innehåll
onsdag 24 juni 2026
Fritj0f

Sten - Propeller 1-0

Rekommendera Poster

Träffade en sten mer eller mindre stillastående (båten alltså). Ett blad på min stålpropp blev överraskande nog lite böjt längst ut. Skall låta någon kolla på det i morgon för att se i fall det går att åka med. Men, om inte, hur får man en propeller fixad på snabbast möjliga sätt mitt i brinnande säsong?

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Är den det minsta böjd så antingen försök knacka tillbaka den försiktigt med en lämplig hammare alternativt så lämnar du in den till en propellerverkstad likt http://propellertrim.se/  som är bra på detta, okay det förutsätter att man bor i stockholm vilket jag inte vet om du gör. Kostar kring 500-ingen att fixa.

Tips är att ringa o kolla med en närbelägen firma, är det bara en mindre knäck utan sprickor så fixar dom det troligen ganska snabbt. värre är om ett blad är av vilket dom i o för sig också kan fixa.

Att köra med den mer än akut på låga varav kommer bara belasta lager mm och sluta med att det kostar ännu mer att få fixat.  Bara små hack försämrar prestandan en hel del.

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Jag bor i Stockholm. Tar kontakt med Propellertrim i morgon. Tack för hjälpen!

 

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!

Registrera ett nytt konto

Logga in

Medlem på maringuiden.se? Logga in här.

Logga in nu

×
×
  • Skapa nytt...