Gå till innehåll
tisdag 17 februari 2026
marulken

Elan 333

Rekommendera Poster

Är sedan tre år ägare till en Elan 333, en fantastiskt trevlig och snabb segelbåt. Tyvärr råkade vi i somras ut för ett allvarligt haveri. Mastfoten brast i öppen sjö i ca 10 m/s, troligtvis orsakad av en lätt grundstötning i ca 2-3 knop ett par dagar tidigare. Mastfotsbalken är ihålig utan diatstansmaterial mellan balk och köl. När balken brast ramlade masten ner ca 5 cm och masten blev alldeles sladdrig. Mastfotsbalken är nu fylld och förstärkt. Elan 333 som inte har åtgärdat detta kommer förr eller senare råka ut för samma enligt varvet, som utförde reparationen. I övrigt är kölinfastning och balkar mycket bra, Det är endast mastfotsbalken som är den svaga punkten. Min fråga är har någon ägare av en Elan 333 råkat ut för samma sak?Cool

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Nej, inte på en 333.

Men Maxi 999 har en liknande svaghet i att mastkraften förs ned via maststöttan mot en mastbalk. Balken fjädrar så att att man inte kan spänna upp riggen såsom Selden har tänkt sig. För att inte tala om att det rör sig vid sjögång.

Lösningen kan förstås vara att plasta en förstärkning på balken, men jag och några andra har lagt en förstyvning som ligger ovanpå balken. (passar bra att göra om man inte vill slabba med plast på vintern i båten)

http://www.batteknik.se/maxi/2aOLh434/files/skrov/mastbalk.html

 

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!

Registrera ett nytt konto

Logga in

Medlem på maringuiden.se? Logga in här.

Logga in nu

×
×
  • Skapa nytt...