Gå till innehåll
måndag 15 september 2025
gutte

sjövattenkylning-färskvattenkylning

Rekommendera Poster

Hej!

Är allvarlig spekulant på Maxi 87. Båten är välvårdad och försedd med en sjövattenkyld VP MD6B på 10 hästar från 1976. Den har seglats i både sött å saltvatten. Den verkar ha skötts väl. Ägaren mycket noggrann med vinterkonservering. Hur bekymrad skall jag vara? Finns det något sätt att undersöka ev. korrosion.

Tacksam för råd o tips

Gutte 

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

 

Gjutjärnsmotorer rostar på insidan, om du öppnar vid termostaten, kan du se in i kylkanalerna och göra en bedömmning. Om ägaren konserverat med glykol påskydnas rosten, men hellre det än att vattnet fyser och medför sprängningar över vintern.

 

Allmännt sett tror jag inte du behöver vara orolig.

 

/RR

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Varför påskyndas rostningen om man konserverar med glykol? Glykolen idag har ju rosthämmande egenskaper...

 

MVH

Magnus

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Att motorn rostar av konservering med glykol har jag inte hört. Är det en sjövattenkyld motor så har den ett syrehaltigt vatten och då måste det vara bättre även ur rostsynpunkt att ersätta ev. kvarvarande vatten med glykolblandning inför vinteruppläggn.
 
Det som kan hända är att något tunt ställe i motorn har rostat igenom. Det märks genom att det läcker ut eller in. Motoroljan blir beige.  

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!

Registrera ett nytt konto

Logga in

Medlem på maringuiden.se? Logga in här.

Logga in nu

×
×
  • Skapa nytt...