Jump to content
Tuesday 17 June 2025

Ockelbodc21an

Medlemmar
  • Content Count

    3
  • Joined

  • Last visited

Community Reputation

0 Neutral

About Ockelbodc21an

  • Rank
    Landkrabba
  1. Båten ligger tyvärr i vattnet vilket gör det svårt att dra upp för egen maskin men jag får prova att Lina ett rep runt och dra. jag tog låst elmotorn men behöll kablarna i och sen snurrar på så den är det inget fel på. jag får ge repet ett försök nästa helg helt enkelt. tack för svar!
  2. Båten har inte powertrim utan en vanligt upp och nedlyft som inte får köra med i halvläge. Jag provade och lägga i växel både fram och bak men problemet kvarstår.
  3. Tjena! jag har nyligen köp min första motor båt. Det är en ockebo dc21 med en VP130 b20 motor och AQ280 drev. Den går bra och jag har kört den en del. Efter att jag kört båten skulle jag dra upp drevet men det gick inte. Efter lite felsökning har jag konstaterat att det inte är elmotorn. Jag har försökt att dra upp drevet på egen maskin men den är låst. Jag undrar om det kan vara backhaken som har fastnat eller något. Jag har ingen lust att dra upp båten igen ;) jag är rätt ny med sånt här så förklara gärna noga.
×
×
  • Create New...