Gå till innehåll
onsdag 10 september 2025
Edberg

Hostande sötvattenpump

Rekommendera Poster

Hej, har en SAGA 27 och problem med sötvattenpumpen som hostar och därmed skvätter vatten långt utanför diskhon/handfatet. Hjälper inte att skruva på max, det har jag testat!

Har någon ett tips vad det kan vara och vad jag kan göra?

Janne

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Avtar hostande när vattenkranen har stått äppen en stund? Troligen luft sosugs in, eller trasig impeller/pump

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Hej,

Gör den även detta när vattentanken är full?

Vår hostar när mätaren närmar sig 1/8 av full tank.

Om du fyller tanken full och sedan sätter på alla kranar (både varm- och kallvatten) en stund så att all luft försvinner från slangarna så kanske hostningarna försvinner..

Mvh Fredrik

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Min hostar oxå när pumpen drar in luft när tanken nästan är tom. Har du fullt i tanken och den hostar ändå så drar pumpen garanterat tjuvluft någonstans. Kan oxå vara så att det sitter nått skit i  tanken att det är lättare för pumpen att dra in luft än att suga vattnet!?!

/Nils

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!

Registrera ett nytt konto

Logga in

Medlem på maringuiden.se? Logga in här.

Logga in nu

×
×
  • Skapa nytt...