Gå till innehåll
torsdag 31 juli 2025
AudiRS6

Problem med lanternor

Rekommendera Poster


Hej!
Jag har problem med lanternorna på min Ryds 550GT.
Nu är det så att jag skaffade mig båten i våras och lanternorna fungerade de första gångerna vi var ute och åkte.
Plötsligt slutade de att fungera och jag började felsöka. Jag hittade problemet vilket var en trasig säkring. Den fugnerade kanske en vecka men nu fungerar lanternorna inte en enda gång. På en gång då man vrider på tändningen så går säkringen (15a). Har försökt att hitta felet men börjar bli jobbigt när man inte göra några framsteg. Några generella mistag jag kan ha gjort?
MVH
Audi 

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Jag tycker det låter som en kortslutning någonstans. Kanske har någon av kablarna, eller någon tråd i någon kablarna börjat lossna inne i någon av lanternorna o ligger emot den andra polen. Om du har tillgång till en multimeter kan du ju mäta motståndet i ledningarna.
 
G. 

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Om säkringen går har du kortslutning någonstans.

 

Kolla kablarna, börja leta där det är enklast, antingen vid strömbrytaren eller i lanternorna. Leta efter att en kabel släppt och ligger emot på fel ställe. Eller att kabeln är avgnagd med blanka trådar runt något skarpt hörn. Och föralldel, strömbrytaren kan vara kass; försök ta loss kablarna från den och se om säkringen håller då.

 

En multimeter hjälper inte så mycket; den kan tala om att du har kortslutning men hjälper dig inte att hitta stället. Använd ögona istället.

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Tack!
Jag har försökt att titta där kablarna är men inte hittat något ställe som den skulle kunant kortsluta på. Ska dock kolal igenom alla lanternorna igen samt pröva med att ta bort strömbrytaren.
MVH
Audi 

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Det händer ju att det blir kortis i en lampa också. Ta bort alla lamporna och sätt sedan dit dom en efter en med strömmen påslagen så ser du i vilken lanterna det är kortis.

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Divide et impera.

Efter att du tagit ur alla lampor och felet kvarstår:

Har du flera lanternor så har du flera kablar, en plus (ofta antingen från säkringen eller från strömbrytaren) och en - till varje lanterna .

 

Koppla isär och red ut vilken kabel/lanterna det är som är kortsluten så vet du var du ska felsöka och var du INTE behöver leta.

 

 

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Tackar så mycket för all hjälp!

 

Återkomemr med resultat!

 

MVH

Marcus

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!

Registrera ett nytt konto

Logga in

Medlem på maringuiden.se? Logga in här.

Logga in nu

×
×
  • Skapa nytt...