Gå till innehåll
fredag 19 december 2025

buddy

Medlemmar
  • Innehålls Antal

    20
  • Gick med

  • Besökte senast

Anseende bland gemenskapen

2 Neutral

Om buddy

  • Placering
    Kadett
  1. Halloj de flesta pannlampor funkar ju hyfsat när man ska meka i båten men tänkte kolla om ni har några tips på pannlampor med lite högre lumen som inte kostar skjortan och som är hyfsat bekväma.
  2. Tack för bra input. Jag var vid båten idag och det gick åt fanders. Första avtappningskranen jag skruvade loss var den första efter sjövattenfiltret. Den gick av i gängorna. Så nu vågar jag inte skruva av de andra kranarna om de är lika ärgade som den jag hade av. Jag tänkte ta med en portabel kompressor och lite försiktigt blåsa ur sjövattnet. Om jag kopplar på den på sjövattenfiltrets utrör borde väl det mesta sjövattnet försvinna så att jag sen kan fylla på antifreeze.
  3. Jo jag tänkte göra det först men jag får se hur allt sitter fast när jag kommer tillbaka till båten. Om de två rören i avgaskröken sitter i samma gods är jag halvsugen på att börja ta loss. Sitter väl packningar etc där? Känns lite risky på en äldre motor men jag kanske är överdrivet orolig.
  4. Tack. Jag tänkte nog koppla bort slangen från röret vid röda pricken. Dvs där sjövattnet kommer ut från övre delen av värmeväxlaren på väg mot knät. Tänkte sen koppla på en slang till värmeväxlaren så jag kommer upp lite högre och där i en tratt fylla på antifreeze.
  5. Hej båten, Oxelö 30 med ad41b VP, står på land hos marinan. Det gick inte att vinterkonservera som vanligt pga ett elfel som ska fixas. Såg en bra youtube-film om vilka punkter man kan öppna runt motorn för att tömma sjövattnet. Efter man gjort det och satt tillbaka pluggar och slangar sp hade jag tänkt att ta bort impellern, öppna locket till sjövattenfiltret och sen ta bort slangen till avgasknät och fylla på antifreeze den vägen. Dvs att antifreezen får arbeta sig genom sjövsttensystemet baklänges tills det rinner ut ur drevet. Jag är säker på att jag sett ett youtube-klipp även om det men kan för mitt liv inte hitta det. Funkar ovan plan?
  6. Det är ett välkänt varv och de gör så på alla båtar. Därför blev jag väldigt förvånad. Vi har rätt mycket att fixa med båten under vintern. Känns inte bra att gå runt på båten med den här lösningen även om mycket av vikten ligger akterut samt att båten står i en svag lutning med aktern som lägsta punkt. Tänkte be dem sätta in vår egna ordentliga bock - kostar säkert 2 500 bara det. Det skulle inte förvåna mig. Det och en utskällning....
  7. Jättetack för utförligt svar låter som kloka tips och synpunkter. Båten ligger i saltvatten i Stockholm. Bocken är ett skämt. Det är varvet vi ligger på i år som kör med såna i fören men de har vettig i aktern. Vi har anpassade för båten från Press o Son men varvet kräver sina egna. Hänger ihop med att det är "deras grejer deras ansvar" om något händer.
  8. Hej inspekterade vår Oxelö 30 botten nu efter upptagning. Första gången iom att vi blev ägare i år. Ser sjysst ut överlag men den skulle behöva mer än bara vanlig bottenfärg. I alla fall som första lager. Känns som det behövs något starkt/hårt som fyller igen små repor o "skador". Innan ev primer och ny bottenfärg. Är det någon 2-komponents grej jag ska leta efter eller vad rekommenderar ni?
  9. Hej relativt nybliven ägare till en Oxelö 30 med en ad41b och 290 DP drev. Vinterkonserveringen har jag koll på nu men själva drevet är jag lite osäker på. Tar gärna emot tips på servicen av själva drevet. Om någon skjlle orka sätta samman en enkel "to-do-lista" typ 1) skruva av propeller, 2) fetta in propelleraxel. Ja ni fattar. Kan säkert läsa mig till det mesta men några enkla hållpunkter från er som haft/har drevet skulle uppskattas!
  10. Tack mycket att tänka på. Det kanske är så att kärlet hör till sötvattenspumpen men det är ju ett märkligt sammanträffande att det började läcka in precis när vi använde sjövatten? Sötvattnet har jag bara testa några gånger och det verkar funka. Men bra poäng och jag ska se till att lyfta på durken och kolla när de olika används.
  11. Tack så mycket! Jag kan inte vvs men till och med jag tyckte det var konstigt att kärlet var tomt. Då ligger väl gummimembranet under durken någonstans.
  12. Tack ja precis. De som installerade den har bara lagt den på färskvattentanken men den ska ju monteras stående. Vettetusan om det inte är bättre att ta bort. En sak mindre som kan gå sönder
  13. Hej vi har en rätt nyköpt Oxelö 30. I helgen märkte vi att något var fel med sjövattenpumpen/systemet. Dvs det sjövatten som används för t ex spolning av toalett. När man knäppte på sjövattnet på instrumentpanelen lät pumpen hela tiden vilket den inte gjort från början. Sen märkte vi att vatten började läcka fram i akterruffen. När vi lyfte på en av durkarna såg vi att utrymmet där batterierna finns var nästintill vattenfyllt. Vattnet hade sipprat ut ur luftventilerna som ju vetter in mot akterruffen. Såg också att den blåa plastcylindern/behållaren var delad itu och den har från början varit limmad men limmet hade väl släppt. Jag förstår inte riktigt den blåas funktion då den var helt tom. Är det någon form av behållare som ska samla sjövatten, undertryck eller liknande? Någon som känner igen inringad "sak"? Mest sannolikt är att den delat på sig pga att limmet var dåligt och sen pumpades sjövatten ut där och rann över färskvattentanken ner i batteriboxen. Kusligt!
  14. Förklara gärna kring det med oljepåfyllningslockets insida - förstår inte riktigt. Är det för att se ev vatten, skit etc?
×
×
  • Skapa nytt...