Gå till innehåll
fredag 27 februari 2026
chungen

Ockelbo b16 Hur trimmar jag ut motorn för fin gång?

Rekommendera Poster

Hej! Jag har en Ockelbo B16. Som jag just fått en 50 hästars mercury fyrtakt påhängd. Så långt inga problem. När jag nu provar båten så ska ju denna trimmas ut. Powertilt kallas det tydligen. jag har ingen som helst erfarenhet av detta. När motorn nu körs full fart eller halvfart. Så händer följande. Det börjar skrika i reglaget,varför då? Är det för att motorn då körs feltrimmad? måste jag då höja eller sänka motorn under färd?

Hur lång tid ska det egentligen ta innan reglaget ska sluta låta? Nån som vet?



Senast ändrad av chungen | 09 augusti 2010 | 11:32



Senast ändrad av chungen | 09 augusti 2010 | 12:39

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Reglaget tjuter inte för att du inte trimmat ut eller in din motor som du ska. Den larmar för olika saker beroende på hur den larmar. Vanligen är det ett värmelarm, eller flödeslarm(kylvatten, olja, bränsle). Det finns inte något larm, som larmar för att du inte trimmat ut motorn som du ska.

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Ok! Det tackar jag för. Ingen bra reklam för Hugesmarina i roslagen med andra ord.. har nämligen köpt den där nyligen. Ska ta och ringa dom har ju 3 månaders garanti på motorn.

Senast ändrad av chungen | 09 augusti 2010 | 12:34



Senast ändrad av chungen | 09 augusti 2010 | 12:58

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!

Registrera ett nytt konto

Logga in

Medlem på maringuiden.se? Logga in här.

Logga in nu

×
×
  • Skapa nytt...