Gå till innehåll
söndag 03 augusti 2025
Gäst kjell

Ta av svänghjul

Rekommendera Poster

Gäst kjell

Får inte av svänghjulet till min Yamaha 8hk utombordare (omkr. -72?), trots avdragare, knackningar med hammare etc.. Är det nåt mer än muttern som håller fast?

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser
Gäst Skipper

Brukar sitta fast på kona, som kan fastna ordentligt. Med en riktig avdragare brukar det gå bra att spänna, klippa till avdragaren, spänna igen och så vidare tills det släpper.

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser
Gäst mattias

Går det inte med teknik så försök med våld! Går det inte med våld så försök med mera våld! Går det inte med mer våld prova med en svets att värma svänghjulet med det gjorde jag med mycket lyckat resultat!!

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser
Gäst Bosse

Går det inte med våld så försök med mera våld och spräck svänghjulet..... Skämt åsido. Har du verkligen försökt att knacka runt från tre håll med ett järn och en rejäl hammare.

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser
Gäst Stryk

Hoppas att du inte använder en klo-avdragare, alltså, en sådan där som krokas fast ute i periferin på svänghjulet åsså är det en skruv i mitten som man spänner med ! En sådan gör att svänghjulet sitter hårdare !!??! Det där med gaslågan är mycket bra; spänn utav helvette med avdragaren (rätt modell, tack) och värm sedan snabbt utanför konan. Var rädd om tändspolar och annan elektronik under svänghjulet.

Dela detta inlägg


Länk till inlägg
Dela på andra webbplatser

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!

Registrera ett nytt konto

Logga in

Medlem på maringuiden.se? Logga in här.

Logga in nu

×
×
  • Skapa nytt...