Fredrik_220hk
Medlemmar-
Innehålls Antal
9 -
Gick med
-
Besökte senast
Anseende bland gemenskapen
0 NeutralOm Fredrik_220hk
-
Placering
Kadett
-
Det sitter två motorstyrda öppnare till kapellkassetten till min Askeladden z8. Är det någon som vet var jag kan köpa en sådan motordriven öppnare? Tacksam för tips.
-
Är det någon som har koll på hur man enklast kommer åt baksidan på instrumentpanelen på en Askeladden z8? Går man via Plottern eller kan man komma åt på annat sätt?
-
Ska byta trimplanscylinder på min Askeladden z8. Bytet av cylinder är inga problem. Men är det någon som vet var styrboxen till indikatorerna ligger? Jag har försökt följa kablarna me d spåren sluta långt uppe under något rör. Någon sa att boxen brukar ligga nära eller rent av intill hydralboxen, men inte på min båt... Någon som har några tips?
-
Hej! Jag är på jakt efter ett nytt kapell till en Askeladden Z8. Det gamla är trasigt och mögelskadat. Kapellet är tunt och producerat av Helly Hansen. Är det någon som vet var jag får tag i ett sådant. Någon kapellmakare som kan sy upp ett? Tack på förhand!
-
Mitt ursprungliga problem är löst. Motorn går nu upp till normal arbetstemperatur. MVH/Fredrik
-
Hej Alla! Jag vill tacka alla som engagerat sig i mitt impellerbyte. Nu är jag klar och jag har sparat många 1000-lappar samt värdefull båttid i sommar :-) Erfarenheter: Det är mycket trångt i Bellans motorutrymme och vattenpumpen sitter längst ner på styrbords sida under motorn. - Stäng av vattnet till pumpen. Kranen sitter i tankutrymmet. Annars varrenfylls båten då slangar lossas. - Lossa motorrem. Håll koll på hur den ska sitta innan demontering så att den hamnar rätt då den ska monteras. Remspännare sitter på ett av hjulen. - Demontera bränslepump. Lättare att komma till då. - Demontera stödrulle närmast generator och vattenpump samt stödstag. Lättare att komma till då. - Demontera expansionskärl och brandsläckare. Lättare att komma till då. - Lossa vattenslangar (till- och frånvatten) till vattenpumpen. Håll koll på vilken som är vilken. - Lossa alla bultar som håller vattenpumpen i motorn samt de som delar själva pumpen. - Plocka bort gammal impeller och gär rent i pumphuset. Kontrollera hur den gamla sitter så den ny hamnar på samma sätt. Vattnet kan annars pumpas åt fel håll. - Fetta in impeller och packning. Annars kan den spricka då du startar båten eftersom det dröjer några sekunder innan vattnet sugs in och kommer in i pumphuset. - Eftersom pumphuset är gjort av mässing är gängerna känsliga. Mässing är mjukt och bultarna av stål är hårda. Säkerställ att bultarna går lätt in i gängerna vid montering. Bultarna ska kunna skruvas in för hand hela vägen. Spänn sista biten. Spänn ej för hårt. - Montera allt som demonterast. Slangar, rem, släckare, stödstag, bränslepump, expansionskärl, mm. - Lossa luftningskranen (blå) på vattenpumpen och öppna vattenkranen som sitter i tankutrymmet. Släpp fram vatten till pumpen så att den får vatten direkt då motorn startas. Klart!
-
OK, tack för det. Då vet jag att växeln ska ligga i det då det är dags att byta impeller i drevet. Jag gjorde ett seriöst försök att byta imellern i motorn igår men var tvungen att avbryta efter några timmar. Det var för trångt helt enkelt. Jag kunde skruva av två av sex bultar. Efter att ha pratat med varvet båten köptes av fick jag vidare instruktioner om att remen måste monteras ner och att pumpen monteras av från motorn innan delning sker. Är det någon som vet om man måste ta bort något annat? Jag funderade på att plocka bort hela motorhuven och krypa in bakifrån på styrbord-sidan. Någon som vet? /Fredrik Senast ändrad av Fredrik_220hk | 14 juni 2010 | 11:02
-
Tack alla för värdefull information och engagemang Är det något jag ska tänka på innan jag sätter igång? Typ tänk på att.... Tänk på att inte.... Missa inte att göra... osv. Jag läste någonstans att man skulle ha motorn i växel och full gas. Stämmer detta, och i så fall varför? Detta är ett fantaskiskt forum. /Fredrik
-
Hej! Jag har en Bella 640 med en Mercruicer 4,3 MPI motor på 220hk. Båten och motorn är från 2005 och har ett Alfa-drev. Motorn har gått ca 130h. Motorn går snabbt varm (ca 5 minuter på tomgång räcker) och jag misstänker problem med impellern. Jag har fått veta (sant eller inte?) att det sitter en impeller på motorn och en i drevet. Stämmer detta? Den i motorn är satt att kyla motorn och den i drevet ska kyla drevet. Frågan är: Var sitter impellern på motorn? Hur byter jag den? Någon som vet? /Fredrik
