Gå till innehåll
torsdag 19 juni 2025

Ebzet

Medlemmar
  • Innehålls Antal

    244
  • Gick med

  • Besökte senast

Forum Inlägg postade av Ebzet


  1. Jag måste säga att jag nog bara kan minnas positiva saker från seglare som (enligt mig) uppträdare lite värdigare till sjöss än många motorbåtsåkare. Kan tillägga själv att jag kör motorbåt. Många hälsar glatt, både på seglare och motorbåtsåkare. Tror att det mesta handlar om ömsesidig respekt. Dock märks det en skillnad om man kör båt i stockholm innanför och utanför slussarna. Utanför slussarna har man en betydligt lugnare inställning till varandra och visar mer respekt och förståelse...


  2. Tackar för bra tips!

    Såpa och diverse vanliga rengöringsmedel har jag provat...  Har inte vågat låta något sitta på så länge. Ska prova nån mögeltvätt och se om det hjälper men det värsta är ju att jag inte ens vet om det är mögel men märker ju om medlet biter.

    //Johan


  3. Har en båt med skrovligt däck. Har troligtvis tidigare varit behandlad med nått sorts halkbekämpade. Vet dock inte om det är rester av det som sitter kvar eller om det är nån form av mögel då herrn jag köpte båten av inte haft den under bästa vård.

    Har dock problem med att få bort detta och att däcket är skrovligt gör det hela inte lättare. Någon som har tips på vad jag kan prova för medel att rengöra och skrubba med då jag inte vet om det är nån gammal färgbehandling eller mögel (lutar mot mögelaktigt).

    Har testat det vanliga... yes, såpa, cleaner, högtryckstvätt, nagelborste m.m.


  4. Jag lyckades med samma sak. Lossade drevet men insåg att de gamla delarna var för risiga för att sätta tillbaka. Lyckades få tag på nya delar hos Drev på Lidingö efter lite meck. Mailade dem bilderna och sen lyckades de hitta en lämlpig plugg åt mig.


  5. Atlas Rubber i Hägersten har fått sy upp dynor till ruffen i min båt. Blev nöjd både gällande kvalité och pris. Vet dock inte om de kan tillverka sådana du önskar


  6. Bensinpriset på landmackar har redan gått över 14 kr / litern och läser man i DI är det på väg upp mot 18 kronor. Vart det kommer att landa och hur fort det går vågar jag inte ens fundera på.

    Och med bensinpriser på dessa nivåer på land, vart kommer det då landa på sjömackarna?

     

    Hur länge har man råd att åka runt till sjöss, och hur kommer bensinpriset att påverka försäljningspriserna på båtarna framöver..?

     

    Länk till artikeln i DI:  http://di.se/Default.aspx?pid=231421__ArticlePageProvider&epslanguage=sv



    Senast ändrad av Ebzet | 02 april 2011 | 11:08

  7. Jag blev rekommenderad ett företag som heter Marin-Söm i Märsta från Huges marina. Använde dem och blev riktigt nöjd. Arbetet gjordes samtidigt som jag hade min båt på service i Pampas så det tog ingen extra tid heller. Vet inte riktigt om det var bra pris men det k'ndes hyffsat. I såna här fall tycker jag att kvalité går före pris.


  8. Jag trailade till en början min 22,5 fots båt på ett gammalt lastbilsunderrede som var ombyggt till trailer. Båt och trailer väger väl tillsammans runt 3-4000 kg och totala längden med bilen inkluderat strax över 12 m. Inga problem, vare sig med körning, sjösättning eller upptagning ensam (visserligen inte så bra för bilen jag drog med eller för körkortet om jag blivit stoppad)

×
×
  • Skapa nytt...