Gå till innehåll
tisdag 23 juni 2026

Xina

Medlemmar
  • Innehålls Antal

    3
  • Gick med

  • Besökte senast

Allt postat av Xina

  1. Hej Per Tack för en jättebra beskrivande bild, ja det är lock B som läcker men bara vid höga varv, den slutna sidan fungerar som den ska med stabil temp oavsett varv. Vad kan man göra för åtgärd med avgaslimpan? Kan man rädda den på något sätt? År 2012 var den ny. // Ingemar
  2. Tack för ditt svar, ska kolla varma och kalla flöden med IR-termometer. Jag upplever att läckaget uppkommer bara när motorn går på höga varv, alltså när impellerpumpens flöde/tryck blir så stort att det inte hinner undan, var är det rimligast att det finns en förträngning? I värmeväxlaren, i oljekylaren, i avgaslimpan? Jag upplever att problemet ligger på sjövattensidan i kylningen, inte i motorns interna kylvattenkrets.
  3. VP AQ 145 A, övertryck vid värmeväxlarelock vid högre varvtal. Motorn ligger vid normaltemp hela tiden, alltså ingen varmgång. Det första man kommer upp i högre varvtal ca: 4000 rpm så sprutar det ut sjövatten under värmeväxlarens lock, tätningsytor i lock och hals är ok. Öppnar man locket efter körning med avstängd motor är det fortfarande ett visst övertryck, nivån sjunker sakta sakta med öppet lock. Tacksam för förslag/tips.
×
×
  • Skapa nytt...