Gå till innehåll
torsdag 18 december 2025

Elch0ck

Medlemmar
  • Innehålls Antal

    5
  • Gick med

  • Besökte senast

Anseende bland gemenskapen

0 Neutral

Om Elch0ck

  • Placering
    Kadett
  1. Men vad tror ni om att kapa bort den existerande ”övre” durken? Och bygga upp ny med plyfa samt plasta ? Lite stöd undertill är tanken så den kommer i samma nivå som nuvarande. Eller duger det med att låta den vara och bara lägga plyfa ovanpå den?
  2. Nej ser inga bubblor som jag va lite orolig för. Har glasfiberspackel med korta trådar jag tänkt testa.
  3. Plastning avklarat. Tror jag är nöjd. Lite slip och spackel återstår. Insidan öppnade jag upp och plastade med. Tyvärr ingen bild därifrån just nu.
  4. Jag tackar för välbehövlig information! Återkommer med bilder under resans gång. men till vintern är durken på tapeten. Hur går jag tillväga med den? Svampig från halva och akterut. Tror det är uppbyggt med någon tunn skiva som är plastad över. Från ringen och akterut är det svampigt . Tänker lägga typ marinplyfa så länge över hela durken. Tills projektet tar fart.
  5. Hej! Fick hem en båt igår som jag tänkt bygga om i vinter. Men finns lite skador jag tänkt fixa nu i sommar. Tänker jag rätt om att slipa ner småskadorna samt lite gelcoat sprickor och sen spackla (med vad)? Den större sprickan (misslyckad) lagning. Är det bara att rensa upp den och plasta igen och på med ett lager gelcoat? Så håller den denna säsong ut? Tanken är att måla hela båten med 2k färg i vinter/vår.
×
×
  • Skapa nytt...