

Gusten84
Medlemmar-
Content Count
25 -
Joined
-
Last visited
Community Reputation
0 NeutralAbout Gusten84
-
Rank
Fänrik
Recent Profile Visitors
The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.
-
Rengöring Yamarin Cross (eller alu.båtar i allmänhet)
Gusten84 replied to Gusten84's topic in Motorboats
Snyggt! Hur gör du rent innerlinern i gelcoat? -
Rengöring Yamarin Cross (eller alu.båtar i allmänhet)
Gusten84 replied to Gusten84's topic in Motorboats
TAck för svar. Är Abnet alkalisk? -
Gusten84 started following Motorbåt i Mälaren?, Rengöring Yamarin Cross (eller alu.båtar i allmänhet), Amt 165br vs yamarin 50br i plast/Cross 49br and and 1 other
-
Yamarins rekommendationer https://cross.boats/sv/tvatt-och-rengoring-av-en-aluminiumbat Blir inte riktigt klok på detta med rengöring av aluminumbåtar. I ena stunden sägs det att skrovet är helt underhållsfritt och det är bara att spola av med sötvatten vid upptagning. Å andra sidan ska man använda olika lösningsmedel, schampo, oljor och jada jada... Har förstått att alkalisk avfettning inte ska vara bra på aluminiumskrov. Stämmer det? Om så är fallet vad ska man använda istället? Vanlig båtschampo? Eller ingenting, bara avspolning med sötvatten? Vågar man använda alkalisk avfettning på innerlinern i plast? (grå gelcoat på min modell) Hur gör ni alu.skrovet på era Yamarin Cross, Buster, Linder etc??
-
Toppen tack
-
Du menar yamaha-center? Dom verkar inte göra det längre...
-
JA det kanske vore bäst o provköra. Tyvärr finns AMT-båtar inte hos någon återförsäljare i Stockholmsområdet.
-
Hur beter sig yamarinen i orolig och krabb sjö? Slår det mycket?
-
Tack för input. Det jag gillar med AMT:n är att den verkar kännas rätt stor trots sin storlek. Se klipp från Hamnen: https://www.hamnen.se/artiklar/motor/amt-165-br-prisat-utrymme/
-
Vi är nya i båtlivet. Vi har efter nästan 1 års båtsökande landat i dess två. Har vridit och vänt på behov för vår lilla familj (2 vuxna, 1 barn), för och nackdelar med stor vs liten båt. Vi bor vid Mälaren och kommer uteslutande ha vårat båtliv där. Vi har inga behov av övernattning utan vill istället snabbt kunna ta oss ut till smultronställen för bad och enklare fiske med sonen. Uppleva sjön helt enkelt. Hur står sig dessa mot varann? Prislappen ny och beggad är likvärdigt vad det ser ut. Håller dom andrahandsvärdet lika bra? tacksam för hjälp :)
-
TAck för tipset!
-
Vi är en liten familj på 3 personer. Har kokat ner det till dessa 2 modeller. Dom verkar ligga lika i pris. För och nackdelar med respektive? Har tänkt att nyttja båten i mälaren (Strängnäs, Mariefred med omnejd) för dagsutflykter och söndagsåkning.
-
Tack för svaret😊 är bra sugen på en öppen båt av modell snipa/tender. Ska börja fnula och diskutera med min bättre hälft angående båtval. Är ju viktigt att vi båda vet vad vi vill ha och hur vi vill nyttja den. Så vi tänkte lika.
-
Underbart 😊 kul att den fått hänga med dig så länge.
-
Får man fråga vilken modell och hur du upplever hur den rör sig i Mälaren?😀
-
Vilka båttyper passar bäst om den bara ska ligga i Mälaren? Familjebåt för 4 pers som vill göra små dagsutflykter och puttra omkring och bara njuta av omgivningen. Styrpulpet känns för egen del ganska själlös. DC lite för fräsigt. Passar en snipa för mälarens vatten?