EmilT
Medlemmar-
Innehålls Antal
13 -
Gick med
-
Besökte senast
Anseende bland gemenskapen
0 NeutralOm EmilT
-
Placering
Kadett
-
Vart ska den sitta? Tycker mig inte ha sätt något samt monterat ner någon.
-
Kollat kablar till trigger tycker att de såg okej ut. Satt dit krynpslang på alla kablar hela vägen in till triggern för att inget skall kunna kortslutas. Testade Morton och den fungerade vart ivriga att kasta i den för att testa samt att inte köra den utan kylvatten. Så fort den kommer i vattnet går den inte. Vi kliar oss i huvudet och jag säger att han inte gillar vatten och lyfter upp motorn ur vattnet så startar den. Så fort jag sätter ner den i vattnet verkar de som den inte vill starta. Någon som har någon idé?😪
-
Hej igen, tänkte köra en liten uppdate om vad som gjorts. Har somsakt bytt stift,ny soppa, haft isär förgasarna och gjort rent. Började därefter felsöka elen. Kollat trigger,stator och tändspolar. Efter jag haft lös alla kablar och mätt så kollade jag alla stift igen och skal tände. Motorn gick igång och fungerade bta. Två dagar senare är jag nere igen och startar den utan problem. Två dagar till går och den är tjurig. Kollar tändning igen på alla stift och då har jag gnista på bara 1 till 2. Låt oss säga att nr 1 och 3 tänder. Helt plötsligt så har jag gnista på alla fyra. En dag till går har gnista på 2 stycken men inte 1 och 3 utan tex 2 och 3. Hoppas bi förstår vad jag menar den startar nu men inte felfritt. Vad kan vara fel när tändningen beter sig så konstigt? Mvh Emil
-
Bifogar en bild på tändstiften hur dom såg ut när jag tog bort ett idag och kikade. Osäker om de ska se ut så eller om de ser skumt ut.
-
Okej, tack. Har kollat gnistan på en tändhatt. De andra tänkte jag fungerade med tanke på att en funka. Får ta och kolla dom andra.
-
Var nere idag igen, testade med startgas utan framgång. Märkte när jag lyfter motorn upp så rinner de ut bensin nere vid propellern. Rinner även ut soppa från förgasaren bör ja ställer motorn i vinkel ska de göra de ? Eller ska allt va helt tätt?
-
Lös tan, blåsan blir hård när jag pumpar och jag rycker även den håller sig hård eventuellt efter några startförsök att den är mindre hår. Nålen är skruvad i botten och sen 1 1/2 varv ut.
-
Gjorde såklart rent också när jag hade isär förgasarna
-
Hej igen en liten uppdatering sen senast. Det jag gjort sen senast är. Bytt tändstift utan framgång Haft isär förgasarna och bytt packningar Laddat batteriet och testat igen efter de då den gick igång. Två dagar senare var jag nere igen då jag laddat batteriet yttligare eftersom jag inte han ladda de fullt förra gången, nu för jag inte igång den. Låter som den vill tända men inte riktigt fullt. (Hostar igång ibland så de nästan låter som den ska gå igång) Testat med lite mer gas med eller utan chok etc. Tacksam för svar Mvh Emil
-
Tack så mycket för era svar, hjälper mig otroligt mycket då jag vet så lite. Ska till båten i morgon uppdaterar då.
-
EmilT började följa Vad är de för motor?
-
Hej har köpt en båt för några år sedan har gått bra fram till denna sommar. Nu startar den inte och jag hade tänkt börja Mecka. Någon som vet vad de är för modell? Kan inte hitta något om den. Vad jag gått sagt till mig så är den gammal. Hoppas någon vet vad de är eller kan få tag i någon manual mvh Emil hobby Mecka 🙃
