Gå till innehåll
måndag 24 november 2025

Nimbus_73

Medlemmar
  • Innehålls Antal

    3
  • Gick med

  • Besökte senast

Anseende bland gemenskapen

0 Neutral

Om Nimbus_73

  • Placering
    Landkrabba

Senaste Profilbesöken

201 profilvisningar
  1. Bra instruktion! Jag ska jaga rätt på tätringar, sen blir det till att skruva bort propellern. Väntar på en ny avgasslang som ska komma nästa vecka, så jag har ändå ett par dagar att spela med om jag ska få båten i vattnet till midsommar som planerat. Återigen, stort tack för hjälpen
  2. Stort tack för det utförliga svaret. Jag har haft mycket huvudbry med hur det hänger ihop och nu har jag äntligen blivit lite klokare:) När jag såg spåret i stävlagret var min första tanke att det måste vara för en o-ring, men jag måste antagligen ha skrapat bort den som satt där i samband med att jag gjorde rent från tätmassa. Du verkar ha riktigt bra koll på det här. Vet du också hur jag enklast går tillväga för att byta radialtätningarna i stävlagret och var jag kan få tag på nya? Inte helt säker på att det är nödvändigt i år, eftersom båten är nyinköpt och jag inte hunnit se om det läcker in vatten men om det inte är för jobbigt borde jag nog göra det.
  3. Hej, I samband med invändig rengöring av min Nimbus 26, upptäckte jag att det läckte ut vatten vid tätningen runt stävlagret. Min tanke var att det kom från skruvarna som håller fast stävlagret, men efter att jag tagit bort tätningen och lossat skruvarna verkar det som att stävlagret sitter löst och inte är fastskruvat i axelhylsan som jag trodde var brukligt? Vattnet kommer heller inte från skruvgenomföringarna, utan från hylsan i genomföringen som är fastplastad i skrovet. Om jag för in en ståltråd i genomföringen kommer den ut på utsidan av axelhylsan invändigt. Jag har därför lite svårt att förstå hur det är konstruerat och hur axelhylsan (som jag antar är vattenfylld vid drift) sluter tätt mot stävlagret? Min första förhoppning var att det kanske räcker med att spruta in sikaflex i skarven, gänglåsning för skruvarna och dra åt allting igen, men jag blev lite osäker när jag inte riktigt förstår konstruktionen och hur det är tänkt att sluta tätt. Tacksam för alla hjälp, tips och råd som kan ge oss en snar sjösättning!
×
×
  • Skapa nytt...