Hej!
Först och främst skall jag väl presentera mig lite iom att detta är mitt första inlägg här. Varför jag är här är iom att jag har fått lite problem med min motorbåt och jag är inte så fruktansvärt teknisk av mig, mest logisk, så jag behöver hjälp! Christain heter jag, har en liten liten liten båt i Näset som jag åker ut och badar med lite då och då. Till problemet.
Det som händer är att motorn helt plötsligt dör. Jag har testat runt lite och man kan göra två saker som får motorn att dö mindre ofta.
* Tanka upp tanken så den är proppfull
* Köra så att båten inte ställer sig upp utan planar på vattenytan
Ett annat problem är väl då att man inte alltid vill ha en maxad tank och köra i 6-7 knop utan vill ju kunna använda båten som vanligt. Inte minst när den skall säljas till hösten.
Så, vad är problemet då? Motorn startar alltid. Även när den har dött. Man kör en stund och (oftast) när man gasar på så dör den. Den kan dö när man kör sakta också men i 9 fall och 10 dör den när man gasar på. Förutom när tanken är mindre än 75% full då. När den är det dör den lite då och då.
Den dör utan förvarning. Inga hack innan. Motorn går bra annars även om den är rätt gammal. Den dör på samma sätt som om man kör slut på tanken (vilket har hänt en gång eller två). Det känns mao som att det är en luftbubbla som smiter igenom och dödar motorn.
Så vitt jag förstår är det en slang som sitter i tanken som borde ligga på botten. En enkel anledning till varför detta händer är väl att slangen på något vis ligger och guppar för långt upp i tanken och på så vis får in luft i slangen.
Tanken är föresten en såndär man pumpar på en liten blåsa så att man får upp trycket. Motorn får man dra igång med handkraft. Den där blåsan (eller vad man nu kallar det) känns också lite halvdann då och då. Ibland så är tar det sjukt lång tid innan den blir hård, ibland hör jag att den pumpar luft och ibland så stannar den ihoptryckt när man trycker ihop den (den går alltså inte tillbaka ut utan blir som en PET-flaska som man trycker ihop och sätter på korken på).
Det sista jag kan tänka på är att den funkade bättre när jag inte körde oljeblandat. Jag körde en tank utan olja i början (glömde helt enkelt av oljan i tanken) men har nu alltid kört på det. Den dör mer ofta nu än innan. Även det är ju lite konstigt men det BORDE ju inte ha ett skit med det att göra, tycker jag.
Jag kan nog inte förklara problemet mer ingående än såhär. Ställ frågor om det behövs. Mina misstankar riktas ju alltså åt tanken men jag har inte velat skruva upp den än. Man vet ju inte var som händer men jag vet iaf att den där kontakten som kopplar fast slangen till motorn på tanken inte glappar. Det känns i vilket fall inte så. Inte heller någonstans på slangen läcker det så ifall det är tanken är det inuti.
Hilfe, bitte!