Hej, jag har problem att få min Yamaha F50 -03 att gå korrekt. Denna modell är ju med förgasare. Problemet är att när man ska gasa upp på den på plan så tål den inte att sätta full gas på en gång (när den är varm förstås) utan man måste ta försiktigt på gasen, och då går den hur bra som helst. Den kan t.o.m dö om jag gasar för hastigt.
Jag har bytt bränslepump, och rensat förgasarna. Bränsleslangen från tank till motor är ny, även kopplingarna. Bränslet är inte gammalt.
Det som jag märkte när jag rensade förgasarna, var att vakuum klockan/accelerationspumpen (osäker på vad den kallas) hade lite bränsle/smuts i sig, och verkade även ha läckt ut lite runt "pinnen" som ska vara fast på gasreglaset. Kan detta vara problemet? Någon kunnig på dessa modeller?
Bifogar bild på pumpen
Mvh.