Hej kamrater,
Ny på forumet, även rätt ny på sjön! Köpte mig en styrpulpet i sensommar och nu är det dags att vinterförvara den (under tak, men kallt)
Tänkte vinterställa motorn och har kommit fram till att jag ska spola ur motorn med sötvatten, med hjälp av vattenslang och en sån där klämma man sätter på motorn. Har även sett att man ska byta olja i drevet, där slutar min kunskap. Hur mkt olja går det i drevet på en Johnson 30 hk av årsmodell 1998? Fick tyvärr inte med någon instruktionsbok, och har tyvärr heller inte hittat någon matnyttigt information på nätet, brukar inte vara något problem att hitta en manual till motorn, men i det här fallet går jag faktiskt bet.
Fråga två, egentligen samma fråga dock gällande annan motor. Farsan min köpte även han en båt nu i höst som han ska vinterförvara. En Suzuki 60hk 4-takt av årsmodell 2006-2008 (lite osäker)
Frågan där är egentligen den samma, hur mkt olja går det i drevet, samt för den motorn, hur mkt motorolja ska man slå i i samband med byte av olja/filter?
Angående drevoljan, kan man bara köpa den på exempelvis OK/Q8 eller?