dannel94
Medlemmar-
Innehålls Antal
17 -
Gick med
-
Besökte senast
Anseende bland gemenskapen
0 NeutralOm dannel94
-
Placering
Kadett
-
Inte mätt. Var stora vågor ute på så kunde inte få upp maxfarten
-
Yes. En fråga. När throtteln öppnar fullt, är det fullgas då? Eller kan man justera tändningen bortom det? Vet nämligen inte om motorn gasar fullt
-
https://vid.me/g7Mg Tycker den varvar segt. Köpt en propeller med 10x13 ist för min 10x15 å ska se om de blir nå skillnad
-
Jadu, börjar misstänka propellern
-
Så här blev det. Planar inte ut och kommer bara upp i 7-8 knop.. Motorn sitter rätt väl?
-
Såhär blev fästet iaf. Ska bara in i pulverlacken idag. Sen sätter jag 2x 10mm bultar genom akterspegeln
-
Nä tänk dig att motorn är fäst 10meter ovanför båten, vart blir brytningen? Ska kika!
-
En sådan bör man ju nästan kunna bygga själv istället. Ska rota fram matrial på jobbet å ge det ett försök. Anars blir det från ebay. Återkommer med resultat:) Tack för hjälpen!
-
Perfekt.. Hur många " bör jag köpa måntro?
-
** A jack plate will not compensate for a short shaft motor. It is intended to raise the motor and align it to draft of the boat.** Menar dom inte att det inte går att "konvertera" en långrigg till kortrigg? Kommer det hålla utan förstärkningar då? Bygger man fästet uppåt blir det ju mer påfestning.
-
Hej. Köpt mig en evinrude 35hk från tidigt 80tal. Har ett mercontrol monterat på båten nu och har inge reglage till evinruden. Funkar ett mercontrol likadant som till en evinrude? För så som jag har fattat det så gasar jag evinruden genom att dra gasen bakåt. På mercury drar man ju den framåt. För när jag drar gasen längst bak så öppnar throtteln i förgasaren Är det så eller är de jag som inte fattar?
-
dannel94 började följa Mercontrol på evinrude?
-
Nå tips vad jag skall söka på ebay?
-
Men jag kan köra ändå tills nästa år? Har inga krav på planing, ska bara ut å glida.
