Gå till innehåll
torsdag 27 november 2025
Gäst
Gäst

Bavaria - Det tyska undret

Den tyska segelbåtsproducenten Bavaria vet hur man bygger båtar. Med eller utan motor.

 

BAVARIA YACHTS är idag en av världens största tillverkare av segelbåtar över trettio fot. Modern produktionsteknik, hög kvalitet och ett bra pris är receptet.

Det tyska varvet, beläget i Giebelstadt i Bayern, är inget annat än en framgångssaga. Sedan starten 1978 har man ständigt ökat produktionen. Varvet bygger idag cirka 3 500 segelbåtar per år och drygt 500 motorbåtar.

 

Tillverkning i stora serier med modernaste produktionsteknik har hållit nere priserna. Inom båtbranschen är detta den överlägset största konkurrenskraften. Tio procent lägre pris säljer de facto båtar. Vad som tyvärr sällan går hand i hand med lägre pris är kvaliteten. Glädjande nog kan man konstatera att detta inte är det tyska varvets problem.

 

Kvalitetsmässigt står sig båtarna mycket bra gentemot sina konkurrenter. Receptet är det enkla utan att det blir spartanskt. Nu kommer man starkt på motorbåtssidan. BMB Motorboats startades av Bavaria Yachtbau för fem år sedan och tillverkar som sagt cirka 500 båtar per år. Modellprogrammet rymmer tio båtar från 25 till 38 fot. Samtliga modeller är planande båtar av daycruisertyp. Inredningsdetaljer såsom luckor, bord, dörrar etcetera är genomgående lika i samtliga modeller. Produktionskostnaderna hålls nere genom tillverkning i stora volymer. Att man hämtat mycket erfarenhet från tillverkningen av segelbåtar känns tydligt. Allt är genomtänkt och sitter där det ska. Funktion står högt på prioritetslistan. Planlösningen i de större modellerna känns som hämtad från en segel segelbåt. Pentry nere i ruffen, soffa längs med sidan och bäddbar förpik. De mindre har U-soffa i fören. Samtliga modeller har mittkabin.

 

EN AV ÅRETS TVÅ nya modeller är Bavaria 27 Sport. En rymlig välplanerad daycruiser som kliver in mellan varvets 25- och 29-fotare. Mycket är hämtat från lillasystern. Ruffen är i stort sett densamma.

Den stora skillnaden är sittbrunnen. Dinetten är ersatt med en U-soffa

om babord, jämte förarplatsen. En klar förbättring genom att passagerare nu sitter mer skyddade från vind. Akter om soffan en solbädd på ett underrede med oanade stuvningsmöligheter. Här finns

plats för fendrar och kapell med mera. I den nya 27-fotaren ges även möjlighet till dubbelmontage, diesel eller bensin.

Vår testbåt var utrustad med Volvo Pentas 5,7 liters V8:a med duoprop.

Som singelmontage finns Volvo Penta D4 diesel. Väljer man dubbla maskiner är alternativen två Volvo Penta 4,3 Gxi eller Volvo Penta D3 dieslar. Med sin nya trettioåttafotare ökar man på Sportprogrammet med tre fot. Den invändiga planlösningen är i stort sett densamma som hos lillasyster 35 Sport. Några mindre förändringar syns i något annorlunda utformad soffa och pentry. En lite större sittbrunn med väl

tilltagen soldyna, för att inte säga soldäck.

 

Testen går att beställa i sin helhet på www.marinan.com

 

Av Anders Jelving




Användar Respons

Rekommendera Kommentarer

Det finns inga kommentarer att visa



Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Skapa ett konto på maringuiden.se. Det är lätt!

Registrera ett nytt konto

Logga in

Medlem på maringuiden.se? Logga in här.

Logga in nu

×
×
  • Skapa nytt...